"Sen bebekmisin" demekten kaçının

Örnek - Halis Çocuk

  /   317   /   14 Eylül 2014, Pazar

Aa
 Yazdır

Çoğu durumda çocuk okuldan değil, anne-babasından ayrı kalacağından korkmaktadır

Çocukların okul korkusunu yenmek için yanlış yapmaktan kaçının

  

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Sabri Hergüner, çocuklarda okul korkusunun görülebileceğini, arıza kısa sürede çözülmezse sıkıntıların gidip büyüyebileceğini dile getirdi. Bu durumun çocuğun eğitim yaşamını ve arkadaş ilişkilerini negatif etkileyebileceğini açıklayan Hergüner, makul yaklaşımlar gösterilmeyen çocuğun okuldan soğuyabileceğine dikkati çekti.

Hergüner, okul korkusunun herhangi bir yaşta ortaya çıkabileceğini vurgulayarak " Mektep , öğretmen, arkadaş çevresi değiştiğinde de okula gitmek istememe durumu ortaya yükselebilir . Çoğu durumda çocuk okuldan değil, anne-babasından ayrı kalacağından korkmaktadır. Bu durum okulun ilk haftasında, özellikle anasınıfı ve birinci sınıfa başlayan çocuklarda fazlaca görülebilir" diye açıkladı .

'AZARLAYARAK HİÇBİR ŞEY ELDE EDEMEZSİNİZ'

Mektep korkusuna karşı, çocuğun mümkün olduğunca çabuk okula başlaması ve sınıfına devam etmesi gerekmekde olduğunu ifade eden Hergüner, şu şekilde devam etti:

"Okula yeni başlayan çocuğun korkularını hafife alarak "Sen bebek misin?, Şımarıklığı bırak" gibi cümlelerle kızıldığında sıkıntıları daha da artacaktır. Çocuğun numara yaptığını düşünmek, çocukla alay etmek, kızmak, bağırmak durumu çözmek yerine daha da zorlaştırır. Yardım isteyen çocuğu azarlayarak hiçbir şey elde edemeyiz. Çocukların mühim bir bölümü ayrılığın üstesinden kısa sürede gelebilir. Durumun üstesinden gelemediğini düşünen aile zaman kaybetmeden bir uzmandan takviye almalıdır."

  

Yorumlar