Bel ağrısı çekiyorsanız, yüksek topuğu tercih etmeyin

Şifa Bahçesi - Halis Bilgi

  /   258   /   21 Eylül 2014, Pazar

Cihan
 Yazdır

Moda ve güzel görünmek adına sağlığımızdan olabiliriz

Yüksek topuk giyen bayanlara, sağlıklarına da dikkat etmeleri gerekir

  Uzmanlar, yetişkinlerin yüzde 80'inde, yaşamlarının bir döneminde önemli derecede bel ağrısı olduğu tespit edildiğine dikkat çekti. Bel ağrısı, işgücü kaybına neden olan ve günlük hayatı etkileyen önemli sağlık sorunu olduğu hatırlatan uzmanlar, bel ağrısının birçok sebebi olabileceği ve bel ağrısı olanların yüksek topuklu ayakkabı giymemesini önerdi.

Belinde sorunu olan kişilerin uyması gereken kurallarla ilgili bilgi veren Acıbadem Kayseri Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Emin Dişli, bel ağrısının bir hastalık olmadığını ifade etti. Dr. Emin Dişli, "Belde hissedilen ağrı farklı hastalıkların sonucunda görülebilen bir belirtidir. Dolayısıyla bel ağrısı farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Örneğin kireçlenme, fıtıklar, beldeki mekanik zorlanmalar, omurgayı tutan romatizmal hastalıklar, iltihabi bazı hastalıklar, kemik erimesi, kanser, yumuşak doku zedelenmesi veya iç organlardan kaynaklı bazı hastalıklar bel ağrısı belirtisiyle karşımıza çıkabilir. Bu nedenle belinde uzun süreli geçmeyen ağrısı olan kişiler daha fazla beklemeden uzman bir hekime başvurmalıdır" dedi.

"Belinde sorunu olan kişiler her şeyden önce hareketsiz kalmamalıdır" diyen Dr. Emin Dişli, şu uyarıda bulundu: "Hareketsiz bir yaşam tarzı, tüm vücudu olduğu gibi belimizi de kötü etkiler. Sırt kaslarının güçlü ve esnek olmasını sağlamak için düzenli egzersiz yapılmalıdır. En uygun sporlar ise yüzme ve bisiklet sürmektir."

Dr. Emin Dişli, belinde sorunu olan hastaların uyması gereken kuralları ise şöyle sıraladı:

* Diz seviyesinden aşağıya veya ayağınızın yere temas etmeyeceği oranda yüksek yerlere oturmayın.

* Otururken belinizin arkasını ufak yastıkla destekleyin.

* Kesinlikle yere yatmayın.

* Yere eğilirken belinizden değil, diz ve kalçalarınızdan bükülün.

* Yerden bir cisim kaldırmak gerekirse belinizden eğilmeyin, dizinizden ve kalçanızdan bükülün yani çömelin, cismi gövdeye yaklaştırıp bu şekilde doğrulun.

* Ağırlık taşırken iki elinize eşit yük alın ya da gövdenize yakın iki elle taşıyın.

* Yatağa yatarken; önce yatağa oturun, bacaklarınızı karnınıza doğru çekerek, yan yatın ve sonra sırt üstü dönün (yataktan kalkışta da tam tersini uygulayın).

* Bir cismi itmek veya çekmek gerekirse öncelikle bundan kaçının, eğer mutlaka yapmak gerekiyorsa itin.

* Yukarıdan bir cisim almak gerekirse uzanmayıp, ayaklarınızın altına bir merdiven veya tabure koyup öyle alın.

* Yüksek topuklu ayakkabı kullanmayın.

* Kiloluysanız mutlaka kontrollü bir şekilde kilo verin.

* Sigara içmeyin.

  

Yorumlar