Çocuklarda 1-4 yaş arasına dikkat

Halis Çocuk

  /   279   /   21 Eylül 2014, Pazar

Cihan
 Yazdır

Etrafındaki her şeye ilgi gösteren, zamanlarının çoğunu etrafını kurcalayarak geçiren ancak el ve vücut kabiliyetleri yeterince gelişmemiş çocuklar büyük risk altındadır

Çocukların ilgilerinin yoğun olduğu yaş dönemi 1 ila 4 yaş dönemi riskli bir dönem

  

Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mevlit Korkmaz, çocukların her şeyin ilgilerini çektiği 1-4 yaş arası dönemde ev kazalarına karşı büyük risk altında olduğunu söyledi. Korkmaz, ebeveynlerin küçük önlemler alarak kazaları önlemenin mümkün olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapa Çocuk Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mevlit Korkmaz, çocukların emekleme evresinden itibaren kazalara açık hale geldiklerini ve 1-4 yaş arası kazaların en fazla görüldüğü dönem olduğunu kaydetti. Korkmaz, "Etrafındaki her şeye ilgi gösteren, zamanlarının çoğunu etrafını kurcalayarak geçiren ancak el ve vücut kabiliyetleri yeterince gelişmemiş çocuklar büyük risk altındadır. Çocuklarda kazaların büyük çoğunluğu ev ya da ev çevresinde oluyor. Ülkemizde her yıl 2 bin 500 civarında çocuk ev kazalarından hayatını kaybediyor ve bunların yüzde 70'ini 4 yaş altı çocuklar oluşturuyor. Henüz neyin tehlikeli olduğunu ayırt edemedikleri bu dönemde çocukları korumak ebeveynlere düşüyor." dedi.

Düşme sonrası bir kural olarak çocuklar hemen çocuk cerrahına gösterilmeli diyen Yrd. Doç. Dr. Korkmaz, "Bazen çok az mesafelerden düşmelerde bile doku ve organ hasarı oluşabilmekte. Düşen çocukta bilinç kaybı, dalgınlık, yürüme, görme problemleri, kusma, ağız, burun veya kulaktan kan gelmesi ciddi bulgulardır ve vakit kaybetmeden acil servise başvurmalıdır." uyarısında bulundu.

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Korkmaz, çocukları ev kazalarından korumak için ailelere de şu tavsiyelerde bulundu:

* Çocuk karyolalarının yüksekliği 55 santimden, parmakların araları 6 santimden fazla olmamalı.

* Karyola sivri kenarlar, çatlak gevşek parçalar içermemeli.

* Yatağın çarşafı ve örtüsü gergin olmalı.

* Mobilyalar ve benzeri yükseklikler pencereden en az 30 santim uzakta olmalı.

* Ranza kullanmaktan kaçınmalı.

* Çocuk masa sandalyesi geniş tabanlı ve emniyet kemerli olmalı.

* Küvette ayağın kaymasını önleyici tabanlık olmalı. Halılar, yollukların ve merdiven halıların kayması önlenmeli.

* Pencereler güvenlikli olmalı.

* Yürüteç kullanmanın riskleri fazladır, dikkatli olmalı ya da kullanmamalı.

* Merdivenle güvenlikli olmalı, çitli olmalı ve parmak araları geniş olmamalı.

  

Yorumlar