İnatçı gastritler kanser olabilir

Halis Sağlık

  /   1196   /   21 Eylül 2014, Pazar

Cihan
 Yazdır

Uzmanlar, kronik gastritin mide kanserine neden olmaması için bol miktarda taze sebze ve meyve tüketilmesini önerirken sigaradan da uzak durulması gerektiğini belirtti.

Gastrit tedavisinde uzmana gidilmesi gerekir

  

Mide bölgesinde ağrı, şişkinlik, gaz, açlık hissi ve sık yemek yeme isteği ile kendini belli eden gastrit, tedavi edilmezse kronikleşerek mide kanserine doğru giden bir tabloya yol açabiliyor. Uzmanlar, kronik gastritin mide kanserine neden olmaması için bol miktarda taze sebze ve meyve tüketilmesini önerirken sigaradan da uzak durulması gerektiğini belirtti.

Memorial Ankara Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü Doç. Dr. Zülfikar Polat, kronik gastrit ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi. Gastrit'in bağışıklık sistemi yetersiz kaldığında kronikleşebiliceğini söyleyen Polat, "Kronik gastritin en yaygın görülen nedenlerinden biri yüzde 80-85 oranda mide sıvısı altında yaşayabilen helikobakter piloridir. Bunun dışında kimyasal gastrit, otoimmun gastrit gibi nedenlerle de kronik gastrit gelişebilmektedir. Helikobakter pilori, genellikle çocukluk çağlarında bağışıklık sistemi tam olarak oturmamışken, kirli sulardan bulaşmaktadır." dedi

'GASTRİT DOKU DEĞİŞİKLİKLERİNE BU DURUM DA KANSERE NEDEN OLUYOR'

Kronik gastritin ilerledikçe mide bezlerinde çekilmeye ve doku değişikliklerine (atrofik gastrit ve intestinal metaplazi) neden olabileceğini belirten Polat, şunları söyledi: "Mide bezlerinde doku değişiklikleri olan hastalarda mide kanseri dört kat daha fazla görülmektedir. Bu doku değişiklikleri mideden endoskopi ile alınan biyopsilerle saptanabilmektedir. Bu nedenle bu tür hastaların belli zaman aralıklarında endoskopik olarak takip edilmeleri gerekmektedir. Midede ileri derece doku değişikliği saptandığı zaman hasta çok daha yakından takip edilmelidir. Bu bölgeler özel endoskoplarla veya boyama yöntemleri ile tam olarak saptanmalı, endoskopik veya cerrahi yöntemlerle çıkarılmalı ve hastada kanser oluşmadan tedavi edilmiş olmalıdır."

'YANMIŞ GIDALAR VE SİGARA EN ÖNEMLİ TETİKLEYİCİ'

Özellikle yanmış tütsülenmiş gıdaların bu hastalıkta tetikleyici rol oynadığını söyleyen Polat, "Yağlı ve fazla miktarda kırmızı et tüketimi, ızgara ve çok pişmiş etler risk oluşturabilmektedir. Salamura gıdalar, gıdalarda koruyucu olarak kullanılan nitrat içeren gıdalar nitritlere çevrilerek tetiği çekebilmektedir. Bunun yanı sıra antioksidanlar, C ve E vitaminlerinin koruyucu olduğu bilinmektedir. Sigara içimi de mide kanseri riskini en az dört kat artırmaktadır." diye konuştu.

Kronik gastrit sorunu yaşayan kişilerin taze sebze meyve tüketmesini öneren Polat, "Gelişen teknoloji ve endoskopi sayesinde bu hastalığın tanısı kolaylıkla konulmakta ve uygun yöntemle tedavi edilebilmektedir. Ayrıca kronik gastritin mide kanserine neden olmaması için bol miktarda taze sebze ve meyve tüketilmeli, sigaradan uzak durulmalı ve tespit edilmiş ise helikobakter pilori ortadan kaldırılmalıdır." ifadelerini kullandı.

  

Yorumlar