Ebola; Her yönüyle tehdit

Şifa Bahçesi - Halis Sağlık

  /   272   /   21 Eylül 2014, Pazar

 Yazdır

Batı Afrika ülkesi Gine'de de, Ebola'ya karşı halkı bilgilendirmekle görevli 8 kişi bir okul bahçesinin kanalizasyonunda ölü bulundu.

Günümüzün vebası olarak görülen Ebola virüsü için gerekli önemler alınmazsa tam bir tehdit olarak görülüyor

  

BM Güvenlik Konseyi'nde düzenlenen olağanüstü oturumda salgının boyutları ve yardım çalışmalarına ilişkin konular masaya yatırıldı.

Toplantıda konuşan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, salgınla ilgili uyarılarda bulundu.

BM Genel Sekreteri Ban, "Ebola salgını bugüne kadar görülen en büyük salgın ve her üç haftada virüse yakalananların sayısı ikiye katlanıyor. Eğer önlenmezse sadece Liberya'da hastalığın 40 yıllık tarihinde yaşanan toplam kayıptan daha fazla kayıp yaşanacak" dedi.

Konsey'in yayınladığı ortak karar metninde ise, "Ebola salgınının, uluslararası barış ve güvenliği tehdit ettiği" belirtildi.

BM çatısı altında ilk kez Ebola kriz merkezi de oluşturuldu.

Batı Afrika ülkesi Gine'de de, Ebola'ya karşı halkı bilgilendirmekle görevli 8 kişi bir okul bahçesinin kanalizasyonunda ölü bulundu. Görevlilerin köylüler tarafından öldürülmüş olabileceği dile getiriliyor.

Yetkililer halkın büyük kısmının sağlık görevlilerine güvenmediğine dikkat çekti. Sağlık ekiplerinin daha önce de, köy halkı tarafından saldırıya uğradığı belirtiliyor.

  

Yorumlar