Safra kesesinde çıkanlar şaşırttı

Şifa Bahçesi - Halis Sağlık

  /   246   /   21 Eylül 2014, Pazar

Dha
 Yazdır

Yaklaşık 1 saat süren ameliyatın ardından hastanın safra kesesinden çeşitli büyüklüklerde 40'a yakın taş çıkarıldı.

Yapılan ameliyatta safra kesesinde şıkanlar süpriz yaptı

  

Ameliyatı yapan doktorları durum karşısında şaşırırken, ilk kez böyle bir olayla karşılaştıklarını söyledi.

Burdur'un Karamanlı İlçesi'nde oturan ev hanımı Anakadın Alper, bir süre önce karın ağrısı şikayetiyle Burdur Devlet Hastanesi'ne başvurdu. Tetkiklerde safra kesesinde taş olduğu tespit edilen Anakadın Alper, dün ameliyata alındı. Yaklaşık 1 saat süren ameliyatın ardından hastanın safra kesesinden çeşitli büyüklüklerde 40'a yakın taş çıkarıldı. Bunlar arasında 23 ve 17 milimetre büyüklüğünde küp şeklinde olan ve zarı andıran taşlar doktorları bile hayrete düşürdü.

HATIRA OLARAK SAKLAYACAĞIZ

Ameliyatı gerçekleştiren Dr. İsmail Taşçı, 12 yıldır bu tür ameliyatlara girdiğini belirtirken, "Çok fazla sayıda taş çıkardım ama ilk kez küp şeklinde taş oluşumuna rastladım. Hastamızda yaklaşık 10 yıldır taş oluşumu var. Bunun sebebi de safra kesesinin içeriğinin, kimyasal yapısının bozulması. Taşları yuvarlak, köşeli gibi çok değişik boyutlarda görebiliyoruz ama ilk kez küp şeklinde gördüğümüz için şaşırdık. İlginç geldi, hatıra olarak saklayacağız" dedi.

3 GÜNDE NORMALE DÖNECEK

Normalde yarım saat süren safra kesesi ameliyatının bu hastada 1 saati bulduğunu aktaran Dr. İsmail Taşçı, ameliyat sonrası hiçbir olumsuz durumu olmayan Alper'in 3 gün içerisinde normal hayatına dönebileceğini dile getirdi.

10 yıldan fazladır karın ağrısı çektiğini aktaran Anakadın Alper de, "Önceden kum diyorlardı. Ağrılarım artınca ameliyat oldum. Şimdi rahatım" dedi.

  

Yorumlar