Ameliyat sonrası daha iyi gören lens

Örnek - Halis Sağlık

  /   862   /   23 Eylül 2014, Salı

Cihan
 Yazdır

, katarakt cerrahisi yapılan hastalarda katarakt temizlendikten sonra göz içerisine suni mercek (lens) takılarak hastanın katarakt öncesi görme düzeyine ulaşması sağlanıyor.

Göz içi merceği araştırması başarıyla sonuçlandı

  

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Baykara, katarakt ameliyatlarından sonra hastaların daha iyi görmesini sağlayacak bir mercek geliştirdi. Prof. Dr. Baykara, hemen her koşulda her şekilde göz içerisine takılabilme avantajına sahip merceğin patentini de aldı.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Baykara, çalışma grubunda yer alan Dr. Halim Özdemir ve Mekatronik Mühendisi İbrahim Harmankaya ile birlikte, dört yıldır sürdürdükleri yeni bir göz içi merceği araştırmasını başarıyla sonuçlandırdı.

Dünya'da katarakt nedeni ile yılda yaklaşık 20 milyon ameliyat yapıldığını ve hastalara ameliyat sonrası iyi görmeleri için göz içi mercek takıldığını ancak bazı hastaların gerek göz içi merceği takılması aşamasında veya sonrasında problemler yaşayabildiğini belirten Prof. Dr. Mehmet Baykara, yeni geliştirilen lensin ise ameliyatı yapan hekimlere problemli olgularda daha başarılı sonuçlar alabilme imkânı verdiğini söyledi.

HER GÖZE TAKILABİLECEK BİR GÖZ İÇİ LENS

Prof. Dr. Mehmet Baykara'nın verdiği bilgiye göre, katarakt cerrahisi yapılan hastalarda katarakt temizlendikten sonra göz içerisine suni mercek (lens) takılarak hastanın katarakt öncesi görme düzeyine ulaşması sağlanıyor.

Çok çeşitli yapı maddeleri ile üretilmiş, farklı şekillerdeki bu merceklerden uyanlar hastalara takılıyor. Kimi zaman gözün durumu, bazen cerrahinin gidişatı nedeni ile hastaya ameliyat sonrası takılması planlanan lens uymayabiliyor.

Prof. Mehmet Baykara ve ekibinin patentini aldığı ürün ise göz içerisindeki durum ne olursa olsun, hemen her koşulda her şekilde göz içerisine takılabiliyor. Yeni geliştirilen merceğin hem problemsiz giden bir ameliyatta, hem de planlanan şekilde gitmeyen ve problem çıkan ameliyatlarda hekimin tercihine göre, göz içerisine istenebilecek tüm şekillerde sorunsuzca takılabilecek biçimde tasarlanmış. Bu avantaj, mercek takmak için hastanın yeniden ameliyata girmesine gerek bırakmıyor.

BAŞKA PROJELER YOLDA

Çalışma grubundaki arkadaşları ile birlikte göz hastalıkları alanında kullanılabilecek çeşitli aletler ve özellikle katarakt ve göz tansiyonu (glokom) tedavisi için araçlar üzerinde de çalıştıklarını ifade eden Prof. Dr. Mehmet Baykara, üniversitelerin temel amaçlarından birinin de bilime katkıda bulunmak olduğunu, Uludağ Üniversitesi'nin de ULUTEK ve Teknoloji Transfer Ofisi ile bu yolda önemli bir adım attığını ifade etti.

  

Yorumlar