Kadın kanserlerinin çoğu "meme kanseri"

Şifa Bahçesi - Halis Sağlık

  /   234   /   04 Ekim 2014, Cumartesi

Cihan
 Yazdır

Sare Davutoğlu, günümüzde insanlar arası iletişimin ciddi bir ivme kazandığına dikkat çekerek, sahip olunan bu potansiyelin mücadele çalışmalarında etkin bir şekilde kullanılması gerektiğini vurguladı

Meme kanserinde tedavide önemli olan unsur, bilinçdir

  

Sağlık Bakanlığı Kanser Savaş Daire Başkanlığı tarafından meme kanserine dikkat çekmek amacıyla 'Meme Ayı Bilinçlendirme Ayı Etkinlikleri' kapsamında bir dizi etkinliklere katılmak üzere Nevşehir'e gelen Sare Davutoğlu'nu Vali Mehmet Ceylan, Belediye Başkanı Hasan Ünver, Emniyet Müdürü Metin Kalayoğlu ve diğer yetkililer karşıladı. Sare Davutoğlu, daha sonra Nevşehir Devlet Hastanesi'ne hareket etti.

Sağlık Bakanlığı Kanser Savaş Daire Başkanlığı tarafından meme kanserine dikkat çekmek için düzenlenen ve bu yıl Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu'nun da katılımıyla Nevşehir'de gerçekleştirilen 'Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı' etkinlikleri çerçevesinde konferans düzenlendi. Nevşehir Devlet Hastanesi Seminer Salonu'nda gerçekleştirilen seminere, Sare Davutoğlu, Vali Mehmet Ceylan, Belediye Başkanı Hasan Ünver, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, KETEM'de tedavi gören hastalar, meme kanseri tedavisi gören hastalar ve vatandaşlar katıldı.

Konferansta konuşan Sare Davutoğlu, günümüzde insanlar arası iletişimin ciddi bir ivme kazandığına dikkat çekerek, sahip olunan bu potansiyelin mücadele çalışmalarında etkin bir şekilde kullanılması gerektiğini vurguladı.

Davutoğlu, meme kanseri mücadelesinde tüm aktörlerin hastanın kendisi ve yakınlarının bilinç ve duyarlılıklarının yanı sıra birbirleri ile kuracakları iletişimde Sivil Toplum Kuruluşlarının yerinin vazgeçilmez bir önem taşıdığını aktaran Davutoğlu şöyle konuştu: "Tüm kanser türlerinin önlenmesinde, hastaların çözüme katkı sürecine dahil edilmemeleri mücadelemizi olumsuz yönde etkilemektedir. Bu süreçte hastanın ve ailesinin yalnız olmadıklarını hatırlatmak gerekir. Bir bayanın kanser tanısı alması bütün ailesini sarsacaktır. Pek çok ülkede meme kanserinin etkinliğini artırmak için mamagrofi kullanılmaktadır. Bu araçların ülkemizin her köşesindeki kadınlarımıza ulaştırarak daha faydalı olacaktır. Öncülükler son derecede önemlidir. Kanser Erken Teşhis Merkezlerinde (KETEM) çalışan personellerin meme kanserinde ne kadar önemli bir görev icra ettikleri bilinmektedir. Hekimlerimizde bu mücadelede son derece özverili işler üstleniyorlar. Meme kanseri tüm kadınların kanserlerinin 4'te 1'ini oluşturuyor. Alkol ve tütün kullanımı, stres ve daha kısa süreli emzirme ve zaman zaman kontrolsüzce kullanılan hormon tedavilerindeki ilaçlar meme kanserinin arttığını açıklayan faktörlerdir."

MEME KANSERİ KADINLARDA EN FAZLA GÖRÜLEN ÇEŞİT

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu Kanserle Savaş Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin ise konuşmasında, meme kanserinin ülkemizde uzun yıllardır kadınlarda en fazla görülen çeşit olduğunu söyledi. Kadın kanser hastalarının yaklaşık yüzde 20- 25'inin yani 4 kadın kanser hastasından birinin meme kanseri olduğunu ifade eden Gültekin, "Ülkemizde yaklaşık 60 bin kadın kanser hastası bulunuyor. Bunun 15 bini meme kanseridir. Meme kanseri hastalığına Türkiye'de, dünyada çok önem veriyor. Meme kanseri önlenebilir, erken teşhis edilebilir ve tamamen tedavi edilebilir bir hastalıktır. AB ilk kez iki önemli başlıkta kanser kontrol programı yaptı. Birincisi, önleme, ikincisi de erken teşhistir. AB bir yılda kanser için 167 milyar Euro harcıyor. 2020 yılına kadar AB ülkelerinde 500 milyon kadına kanser taraması yapılacak." diye konuştu.

Meme hastalığı tedavisi gören Yasemin Tamer ise "31 yaşındayım, yaklaşık 5 yıldır meme kanseri ile mücadele ediyorum. 4 kez kansere karşı zafer elde ettim. Erken teşhis çok önemlidir. Meme kanserine yakalanma yaşı 50 civarında iken şu anda çok daha aşağılara düştü. 20 yaşından itibaren bütün kadınların öncelikle kendilerini elle kontrol etmelerini, sonrada KETEM'lere başvurarak tetkik yaptırmalarını tavsiye ediyorum." dedi.

Yapılan konuşmaların ardından etkinlik kapsamında Nevşehir'e getirilen 36 digital mamografi cihazı ile 19 CR cihazının açılışını Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu'nun da katıldığı bir törenle gerçekleştirildi. Açılış sonrası Nevşehir KETEM ziyaret edildi.

  

Yorumlar