Dünya anneleri

Dünya Ailesi

  /   416   /   16 Mayıs 2014, Cuma

 Yazdır
60 ülke'den anneler İstanbul'da buluştu

  

Anneler Günü’nü kutlamak isteyen herkes, şefkat kahramanı annesinin kucağına koştu, elini öptü. Dünyanın 63 ülkesinden gelen farklı dil, din ve renkteki anneler ise İstanbul’da buluştu. Neşe ve hüzün duygularının birlikte yaşandığı gecede dünya barışı mesajı verildi.

Baran Uluslararası Öğrenci ve Kültür Federasyonu tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Dünya Anneler Günü Programı’na çocukları Türkiye’de okuyan 180 anne katıldı. İstanbul’da çocukları ile buluşan anneler, uzun zamandır görmedikleri çocuklarıyla hasret giderdi. Hazırlanan programda anneler, kimi zaman tiyatro ile neşelenirken bazen de şiir ve şarkılarla ağladı. Etkinliklerin yanı sıra gecede ödüller de verildi.

2014 Dünya  Anneler Günü Vefa Ödülü’ne layık görülen Sevgi Karyağdı, insanlara eğitim umudu olmak için ülkesini bırakıp yurtdışına giden ve orada eşini, evladını kaybeden bir şefkat kahramanı. 1992 yılında -50’lerin görüldüğü Başkurdistan’a 7 yaşındaki kızı ve 3 yaşındaki oğlu ile birlikte giden Karyağdı, oğlunu kanserden, eşini ise astım sebebiyle kaybetmiş. Tüm yaşadıklarına rağmen “Bugün olsa yine giderim.” diyen fedakâr anne, “Ben bu tablo için 30 sene hayal kurdum. Bu sevda için dört günde yurtdışına gittim, benim güzel çiçeklerim dünya ahiret mutlu olsunlar diye.” sözleriyle duygularını anlattı. Kendisinden program için aile fotoğrafı istendiğinde “Bizim hiç aile fotoğrafımız olmadı.” cevabını veren Sevgi Hanım, “Şimdi bakıyorum da bundan güzel aile var mı? Baksanıza farklı dilden, farklı renkten bir arada yaşamanın güzelliğine. Böyle bir aile kime nasip olmuş? Rabb’ime binlerce şükür olsun, bu evlatlar için bin evlat feda olsun.” diye konuştu.

Anneler Günü programına Kırgızistan’dan katılan Melek Hanım, Türkiye’ye ikinci kez geldiğini söyledi. “Bakıyorum ki benim çocuğuma benden iyi bakıyorlar. Çocuğum Türk okulları sayesinde dil öğrendi, ilim sahibi oldu. Türk okulları, Türk kültürünü tüm dünyaya tanıtıyor.” diyen Kırgız anne, bir çocuğu daha olduğunu ve onu da Türk okullarında okutmak istediğini kaydetti. Bir başka misafir anne Moldovalı Vera Stamova da duygularını “Ben de Gagavuz Türkü’yüm, iki çocuğum Türkiye’de okuyor. Türk okullarında küçük kızım okudu, çok güzel bir eğitim aldı. Türkiye’yi çok seviyorum ve burada birlikte kaldığı insanlara çok güveniyorum. Bir çocuğum daha olsa yollarım. Çok özlüyorum ama kısmetliler, gözü gibi bakıyorlar kızlarıma.” sözleriyle anlattı. Annesi programa gelemeyen Astivi Diyalinski ise şu ifadeleri kullandı: “Dört senedir buradayım.  Marmara Üniversitesi’nde okuyorum. Türk okulunda öğretmenlik yapan akrabam ‘Türkiye’de okumak ister misin?’ diye sordu. Ben de istediğimi söyledim, sınava girdim ve kazandım. Yurtdışında okumak çok farklı bir tecrübe oldu. Bugün buraya annem katılmadı ama buradaki tüm anneler benim annelerim, ben öyle hissediyorum.”

Bosna’dan Nijer’e, Mozambik’ten Burma’ya, Irak’tan Almanya’ya kadar uzanan farklı coğrafyalardan üniversite için Türkiye’ye gelen çocukları anneleri ile TİM Show Center’da  buluşturan ev sahibi anneler ise Esra Kavurmacı, Beyda Şükür, Şükran Akbulut, Türkan Boydak, Emel Dumankaya ve Aslıhan Erkişi gibi tanınmış isimlerdi.

ANNELERE ‘GÖZÜN ARKADA KALMASIN’ MESAJI VERİLDİ

Geceye destek veren isimler arasında ‘Seksenler’ dizisinin annesi Özlem Türkad, minyatür sanatçısı Günseli Kato, eski manken Gizem Özdilli de vardı. ‘En İyi Geleneksel Anne Karakteri Ödülü’ dizideki ‘Rukiye Anne’ rolüyle Özlem Türkad’a verildi. Türkad, bir çocuğun kendi ülkesinden başka bir yerde eğitim görmesini desteklediğini anlattı. Usta oyuncu, “Bana soruyorlar ‘Anne değilsin’ rolünü nasıl canlandırıyorsun, nerden biliyorsun da oynuyorsun?’ Ben de diyorum ki hayatımda o kadar güzel ve sihirli anne var ki, onlardan etkilenmemek, bakıp da görmemek mümkün değil, hepsi sizler gibi. Sizlere bakıp oynuyorum.” diye konuştu. ‘Hayırsever Anne Ödülü’ ise Arnavutluk’ta yaşayan dul kadınlara meslek edindirmek için kurulan ve katkılarından dolayı merkeze adı verilen minyatür sanatçısı Günseli Kato’ya verildi. Gecenin özel ödülü ise yaptığı hayırseverliklerle adından söz ettiren Melek İpek’e takdim edildi. Annelere ‘Gözünüz arkada kalmasın!’ mesajının verildiği gece, dünya barışı ve kardeşliği adına atılan bir adım olarak kaldı.

ANNE OLMANIN DİLİ VE RENGİ YOK

Tertip Heyeti Başkanı Esra Kavurmacı: Amacımız dünyanın farklı yerlerinde okuyan kardeşlerimizi burada anneleri ile farklı bir kültür içinde buluşturmak. Ülkemize gelen annelerin Türkiye ile tanış olmasını sağlamayı hedefliyoruz.

Türkan Boydak: Çok anlamlı bir gün. Okumak için ülkemize gelen öğrencilerin anneleri, yurtdışına gönderdiğimiz öğrencilerin anneleri ve bu öğrencilere sahip çıkan anneler bugün burada toplandık.

Sanatçı Aslıhan Erkişi: İnsanî değerlerin dili, rengi, ırkı, bölgesi, ülkesi olmuyor. İnsanî değerler iyilikler, güzellikler her yerde. İnsan her yerde iyi insandır. Bu bağlamda, şefkatli dünya annelerinin bugün burada olmasına vesile olanlara teşekkür ediyorum.

Manken Gizem Özdilli: Ne kadar muhteşem bir atmosfer, anne olmanın dili, dini, rengi yok, işte anne şefkatli koruyucu meleğin. Böyle bir ortamda bunu daha iyi görüyorsun. Bu organizasyonların insanı motive ederek yönlendirdiğini bildiğim için özellikle geldim, çok mutluyum. Herkesin bir tanecik meleği var: Annesi. Benim annem Ankara'da yaşıyor. Annemle birlikte davetliydim aslında ama ben onun adına burada bulunuyorum. Anne olamasam bile anne kadar duyarlı yaşamaya çalışıyorum. Bitkiye, hayvana, çoluğa, çocuğa şefkatle yaklaşmak gerektiğini annemden öğrendim.

  

Yorumlar