Aile geleneğinde yüzük

Şifa Bahçesi - Halis Bilgi - Dünya Ailesi

  /   512   /   04 Ekim 2014, Cumartesi

Ajanslar
 Yazdır

Bu çift halkalı yüzük biz Kazaklara özgü bir adeti simgeliyor. Buna göre; kızın annesi, kızına iyi baksın diye iki parmağa birden takılan çift halkalı gümüş yüzüğü damada veriyor

Kazakistan'da çift halkalı yüzük ve aile

  

Her ülkenin aile yapısını yansıtan bir geleneği var. Modern dünya bu gelenekleri unutturmaya,yada modernizmi dişlileri bu gelenekleri yutmaya doğru gitse de yaşatılan geleneklerin de var olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu çerçevede, Kazakistan'da evlenen çiftlerin parmaklarına takılan yüzük geleneği de ilgi çekici..
Pendikliler, Geleneksel Sanatçılar Buluşması’nda dünyanın dört bir yanından gelen geleneksel ürünler kadar festivale katılan ülkelerin yerel adetlerini de öğrenme imkanı buluyor. 
 
Pendik Sahilindeki Festival alanında düzenlenen 10. Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması, 52 ülkeden 82 sanatçının kendi ülkelerine özgü kültürlerini sergilemesine sahne oluyor. Yüzyıllardır süregelen ve çoğu unutulmak üzere olan el sanatları ürünlerinin bir bölümü de sıra dışı  gelenekleri simgeliyor. Her gün çok sayıda vatandaşın ziyaret ettiği etkinlik alanında Kazakistan stantındaki iki parmağa birden takılan yüzükte olduğu gibi birbirinden ilginç adetleri yansıtan ürünler bulunuyor. 
 
 
 
Kazakların sıradışı geleneği
 
 
Kazakistan standında sergilenen iki halkaya sahip yüzüğün hikayesini anlatan sanatçı Atraubayev: “Bu çift halkalı yüzük biz Kazaklara özgü bir adeti simgeliyor. Buna göre; kızın annesi, kızına iyi baksın diye iki parmağa birden takılan çift halkalı gümüş yüzüğü damada veriyor. Damat da kıza iyi bakacağına dair söz veriyor. Adet bu şekilde tamamlanmış oluyor.”
 
Bu adetin yüzyıllardan beri devam ettiğini belirten Atraubayev;  “Yüzüğü gören önce tasarımına sonra da  adetimize şaşırıyor. Sadece Kazaklara özgü bu geleneğimiz günümüzde azalsa da hala devam ediyor.”diyor. 
  

Yorumlar