Anne fedekarlığı

Şifa Bahçesi

  /   358   /   16 Mayıs 2014, Cuma

 Yazdır
Çocuklarına bakmak için yapılan fedekarlık

  

Kayseri’de istenmeyen bir evlilikten 1’i epilepsi hastası 3 çocuğu olan ve eşi tarafından terk edilen Hamide Şarlı, çocukları için yaşam mücadelesi veriyor.

Acılı annenin tek isteği, hasta çocuğunun tedavisi için oturdukları kasabadan Kayseri il merkezine taşınmak. Kayseri’nin Yemliha beldesinde Şeymanur (14), Ahmet Hakan (11) ve Berat Aydın (8) ismindeki çocuklarıyla tek başına yaşam mücadelesi veren 29 yaşındaki Şarlı’nın hayat hikâyesi yürek burkuyor. Kalabalık bir ailede dünyaya gelen Şarlı, istemediği biriyle erken yaşta evlendirilmiş. Üçüncü çocuğuna hamileyken eşi tarafından terk edilen genç anne, 2 yıl önce resmi olarak boşanmış. Bir hayırseverin kira almadan oturttuğu, 2 odalı ve banyosu bulunmayan bir evde kalan Şarlı ve çocukları, geçimini ise epilepsi hastası olan Ahmet Hakan’a bağlanan cüzi özürlü maaşı ve hayırseverilern yardımlarıyla sağlıyor. Şarlı, bir dönem de tarlalarda çalışıp geceleri ördüğü örgüleri satarak geçimini sağlamaya çalışmış.

Çocuklardan 7 aylık olarak dünyaya gelen Ahmet Hakan, zamanında hastaneye götürülmediği için havale geçirmiş. Şu anda 3 yaşındaki çocuğun zekasına sahip ve nöbetli epilepsi hastası. Kanser tedavisi gören anne Hamide Şarlı da, önce dışarıdan ortaokulu bitirmiş ve şimdi de lise sınavlarına hazırlanıyor. Amacı ise lise diplomasıyla bir iş sahibi olup, kendi ihtiyaçlarını karşılamak.

“Çocuklarım için yaşıyorum.” diyen Şarlı, “İçinde bulunduğumuz durum çocuklarımın da psikolojisini bozdu. İçe kapanıklar ve psikolojik tedavi alıyorlar. Ne olursa olsun bir insan evladını bırakmamalı. Benim tek isteğim, çocuklarımın karnının doyduğu huzurlu bir yaşam sürmeleri. Onların gülmesi. ‘Keşke herkesin babası ölse’ diyor benim çocuklarım. Bu ‘bizim babamız yok, kimsenin de olmasın’ demektir bilene. Biz hiç bayram yaşamıyoruz. Çocuklarım çok sefillik çektiler ve herkese imrenerek büyüdüler.” ifadelerini kullanıyor. “Bunu Rabb’im verdi, tevekkülüm sonsuz. Vardır bir bildiği...” diye konuşan genç anne, haline şükrediyor. Ailenin tek isteği, Ahmet Hakan’ın tedavisi için Kayseri merkezde bir eve taşınmak. Oysa haftada 4 gün özel eğitim alması gereken Ahmet Hakan’ın servis parasını devlet sadece 1 gün karşılıyor

  

Yorumlar