Çocuk zekasını geliştiren oyunlar

Örnek - Halis Çocuk

  /   1051   /   06 Ekim 2014, Pazartesi

 Yazdır

Çocuklar için oyun hamurları da hayal dünyalarını geliştirmede onlara fayda sağlayacaktır.

Bilgisayar oyunlarına değil, zeka geliştiren oyunlara yönelmek gerekir

  

Özellikle gelişim çağındaki çocuklarda oyun, çocukların zeka gelişiminde büyük rol oynar. Çocuklar oyun oynarken hem eğlenmiş olur hem de zeka gelişimleri bu oyunlardan olumlu yönde etkilenmiş olur.

Özellikle bebeklerde ve gelişimini henüz tamamlamamış çocuklarda onun zekasını geliştirecek akıl yürütmesini öğrenebileceği ve zihnini sürekli aktif tutabileceği oyunları oynamasının çocuk gelişimize katkısı büyüktür. Oyunun çocuğun hayatındaki öneminden Çocuklarda Oyunun Yeri ve Önemi bu yazımızda bahsetmiştik. Şimdi ise daha çok çocuğunuz hangi oyunları oynamalı ve çocukların zekasını geliştiren oyunlar nelerdir bunlardan bahsediyor olacağız. Öncelikle önemli olan çocuklarda zihnin sürekli aktif tutulup çocuğun zihnini düşünmeye, hayal kurmaya çalıştırmaktır. Çocuklarınızı bu yüzden televizyon ve bilgisayardan uzak tutmanız gerekmektedir. Özellikle televizyonun çocuk üzerindeki olumsuz etkilerine bakacak olursak, çocuk televizyon izlerken hayal dünyasını tam anlamıyla geliştiremez çünkü televizyon ona bazı şeyleri hali hazırda sunar. Fakat bazı çizgi filmler, programlar çocuğunuzu düşünmeye sevk edebilir bu yüzden onlara bu tür programları izletebilirsiniz. Bununla birlikte televizyonun elbette faydaları var çocuğu düşünmeye sevk eder kafasında sorular barındırmasına ve bilmediği şeyleri bilmesine yardımcı olabilir lakin bzı şeyleri erken yaşta bilmek çocuk gelişiminde de olumsuz etkilere sahip olabilir. Bunun için çocuklara televizyon izletirken mutlaka dikkati olmanız gerekmektedir.

Çocuklarda en çok zeka geliştiren oyunlardan biri  puzzle (yapboz) yapmaktır. Çocuk puzzle yaparken, zihnini aktif tutar ve puzzle ile birlikte sürekli düşünmek zorunda kalır. Parçaları birleştirmeyi, bütünü parçalardan görmeyi ve birbiri ile bütün olan şekilleri bulmayı öğrenir bu da çocuk zekasının gelişimde büyük fayda sağlar. Bununla birlikte çocuğa puzzle yapmayı siz de öğretebilirsiniz yani bütünden parçalar üretmeyi çocuk bilebilmeli nasıl ki parçalardan bütün yapabiliyorsa bütünden de parçalar yapabilmeli. İşte o zaman tam anlamıyla zihnini açmış olur.

Çocuklara faydalı olan oyunlardan biri de onların hayal dünyasını geliştirebilecekleri oyunlardır. Çocuklarda hayal dünyasının gelişimi çok önemlidir. Bunun etkisini büyünce çocuk görecektir. Günümüz çocuklarının en büyük eksikliği ise hayal dünyasından yoksun büyümeleridir.  Hayal dünyasını geliştiren oyunlar içinde en çok işe yarayan hikaye tamamlama oyunları, resim tamamlama oyunları şeklinde olabilir. Özellikle çocuklarınızla birlikte masal okurken bırakın bazen masalı çocuğunuz tamamlasın bu çocuğunuzun hayal dünyasını çalıştırmada etkili bir yöntem olacaktır.

Çocuklar için eğitici oyunlar ve zekalarını geliştiren oyunlar arasında legolar, bulmacalar da yer almaktadır. Çocuklarınıza onların bir şeyler ortaya çıkarabileceği, düşüncelerindeki şekilleri gerçeğe dönüştürebilecekleri lego parçalarını alabilirsiniz. Çocuklar da bu şekilleri yaparken zekalarını geliştireceklerdir. Çocuk bulmacaları ise çocukların çıkarımlar yapmalarını sağlayacak ve akıl yürütmelerinde katkı sağlayacaktır. Çocuklar için oyun hamurları da hayal dünyalarını geliştirmede onlara fayda sağlayacaktır.

Çocuklarınızı iyi anlamak için onlara bol bol resimler çizmelerini isteyebilirsiniz. Resimlerle çocuklar kendilerini çok güzel bir şekilde ifade ederler ve onların dünyasına dair birçok şeyi resimlerden öğrenebiliriz. Bu yüzdendir ki oyunda çocuk dünyasında önemli bir yeri vardır. Çocuk için eğitici oyunlar oynamanın onların dünyasında önemli bir yeri vardır ve biz onların dünyasını anlamak istiyorsak çocuklarla birlikte bol bol vakit geçirip oyunlar oynamalıyız.

  

Yorumlar