Şeker ameliyatı olur mu?

Örnek - Halis Sağlık

  /   367   /   09 Ekim 2014, Perşembe

Star
 Yazdır

Yüksek miktarda insülin ve ilaç kullanmak zorunda olan hastaların ameliyattan sonra kullanım oranlarında ciddi bir düşüş olur.

Şeker hastalarına, şeker ameliyatı tavsiyesi

  

Pankreasın insülin hormonu ürettiği, fakat vücudun bu insülini kullanamadığı hasta gruplarından Tip2 diyabet hastaları, şeker hastalığı ameliyatı İlealinterpozisyon adındaki cerrahiyle tedavi edilmektedir. Ameliyat 18-65 yaş arasındaki hastalara yapılmakta olup, tıbbi tedaviye cevap vermeyen, insülin ve egzersiz programının kan şekerini düşürmediği ve bu nedenle organ hasarı oluşmuş ya da oluşmaya başlayan kişilere uygulanır. İlaç kullanan, egzersiz ve diyet programlarına uyan, kan şekerini uygun seviyelerde tutan hastalarda ameliyat tercih edilmez. Ancak tüm çabalara rağmen kan şekeri kontrolü sağlanamayan hastalara, organ hasarıyla karşı karşıya kalmaması için şeker hastalığı ameliyatı önerilir. Bunun yanı sıra insülin kullanımına bağlı yan etkiler oluşan hastalar da, ameliyat için uygun kriterleri taşırlar.

Şeker hastalığı ameliyatının faydaları nelerdir?

Şeker hastalığı ameliyatı metabolizmada meydana gelen ve geriye dönüşümü mümkün olan tüm sorunları düzeltmektedir. Hastaların yaşam süresinin uzatılmasında etkili olur. Hastaların kısa sürede olumlu değişimlere maruz kalması nedeniyle, ameliyat diğer tedavi şekilleriyle kıyaslanamaz. Hastalarda hızlı bir değişime ve iyileşmeye neden olur. En önemli faydasının şeker hastalığına bağlı ortaya çıkacak komplikasyonları önlenmesidir. Hastalardaki kan şekeri dalgalanmalarını ortadan kaldırıp, devamlı şekilde şekerin normal seviyede olmasına katkı sağlar. Böylece şeker hastalığına bağlı olan organ hasarları önlenmiş olur. Bunun dışında hastaların şeker hastalığına bağlı ilaçları kullanmamasını sağlamaktadır. Ayrıca yüksek tansiyon ve kolesterol için kullanılan ilaçların bırakılmasına yardımcı olmaktadır.

Şeker hastalığı ameliyatında ne yapılmaktadır?

Her şeker hastası için özel bir ameliyat programı yapılır. Şeker hastalığı ameliyatı hastalara laparoskopik yöntemle yani kapalı olarak uygulanmaktadır. Yapılan ameliyat sırasında;
İnce bağırsağın baş ve son kısmı değiştirilir ve besinlerin emilimi azaltılır.
Midenin hacmi küçültülür ve kalori alımının kısıtlanması sağlanır. Bunların uygulanması kilo verilmesini ve insülin direncini azaltır. Midede fundus bölümü alınır, ghrelin hormon düzeyi ve iştahın azalması sağlanır.
İnce bağırsağın son kısmının üst tarafa alınmasıyla, kan şekerini düzenleyici bazı peptidlerin fazla miktarda ve daha erken salgılanmasını sağlar.

Hangi şeker hastalarına ameliyat uygulanır?

Tip2 diyabet hastası olanlar
18-65 yaş arasında olan hastalar
Kullanılan ilaçlarla ve insülinle kan şekeri seviyesi düzene girmeyen ve komplikasyonların başlamış olduğu hastalar
VKİ 35 kg/m2 üzerinde olan hastalar
Hastanın genel durumunun anesteziye uygun olması

Şeker ameliyatı sonrasında hastaların yaşamı nasıldır?

Hastalara uygulanan ameliyattan sonra beslenme önerilerinde bulunulur. Hastalar yaklaşık bir ay sonra kıymalı ve sebzeli yemeklere geçiş yapmaktadırlar. Hastalar ancak 3-4 ay içinde diledikleri yemekten, istedikleri miktarlarda tüketebilecek durumuna gelirler. Fakat hastalar zaten şeker ameliyatından sonra fazla besin tüketemezler. Bu nedenle hiçbir zorlama olmadan bu dönemi atlatırlar. Yapılan ameliyatla midenin ön dış tarafı kapatılır. Bu yüzden hastalar fazla açlık hissetmez ve az miktarda besinle doyabilirler. Bu ameliyattan sonra hastalarda kendiliğinden az ve sık beslenme şekli gelişir. Bu yaşanan doğal bir süreçtir. Bu sayede hastaların diyet yapma gibi bir sorunu ortadan kalkar. Şeker hastalığı ameliyatı olmuş hastalarda, yaklaşık bir ay içinde horlama ve uyku apnesi sorunu düzelir, uzun dönemde ise kilo kontrolü sağlanır.

Şeker hastalığı ameliyatının etkinliği nedir?

Tip 2 diyabet hastalarına daha çok yapılan şeker hastalığı ameliyatı, hastalığın tedavisinde etkin bir rol oynar. İlealinterpozisyon adı verilen ameliyat, doğru hastalara uygulandığında hastalığın tedavisinde %75-98 oranında başarı sağlanır. Yüksek miktarda insülin ve ilaç kullanmak zorunda olan hastaların ameliyattan sonra kullanım oranlarında ciddi bir düşüş olur. Hastaların bir bölümü insülin bağımlılığından kurtulur ve düşük oranda ilaçla hayatlarını devam ettirebilir.

  

Yorumlar