İdrar kaçırma

Şifa Bahçesi - Röportajlar - Halis Bilgi

  /   1176   /   21 Ekim 2014, Salı

 Yazdır

Hastalarda öncelikle istemsiz idrar kaçırmaya neden olan etkenlerin düzeltilmesi sağlanmaya çalışılır.

İdrar kaçırmada neler yapılabilir?

  

Bu durum genellikle idrar yollarından olur. Ancak bazı hallerde kalın bağırsaktan, ciltten ya da vajinal yoldan idrar kaçırma görülebilir. Bu sorun kadın erkek her yaştan kişiyi etkilediğini gibi, sebepleri de farklı olabilir. Bu konuları değerli hocamız Sayın Prof.  Dr. Fuat Demirci ile görüştük.

Hocam size sormak istediğimiz ilk konu, idrar kaçırma şikâyeti farklı nedenlere dayanabiliyor. Bunların tedavisinde aynı yollar mı izleniyor?

Hayır, idrar kaçırma tek bir durum olarak ele alınmaz. Her hastada farklı tedavi yolları uygulanmaktadır. Çünkü bir hasta için doğru olan tedavi diğer hastaya uygun olmayabilir. Çünkü her idrar kaçırma farklıdır. Bu yüzden tedavi idrar kaçırmanın türüne ve sebebine bağlı olarak değişir.

Hocam idrar kaçırma konusunda erkeklerin kadınlara göre daha şanslı olduğu söylenmektedir. Bu ne derece doğrudur?

Doğru erkekler bu konuda biraz daha şanslı sayılabilir. Bunun sebebi erkeklerde idrar tutmayı sağlayan kaslar daha sağlamdır. Üstelik bu yapıyı bozacak bir doğum süreci yaşamıyorlar. Bu yüzden idrar kaçırma erkeklerde daha az görülmektedir. Ancak bunun görüldüğü erkeklerde yaşam kalitesi kadınlara oranlara daha fazla bozulmaktadır.

Hocam idrar kaçırmanın görülme sıklığı sadece yaşa bağlanabilir mi?

Hayır, bu sorunun görülme sıklığını arttıran etkenler arasında kadın olmak, çok sayıda doğum yapmak, genetik yatkınlık, menopoza girmek, sigara kullanımı, uzun süre devam eden kabızlık sorunu, obezite, jinekolojik cerrahi operasyonlar, rahim ve idrar torbası sarkması gibi etkenlerde bulunmaktadır.

Hocam bu konuda sorun yaşayan erkek ve kadınların doktora gitme eğilimi nasıldır?

İdrar kaçırma sorunu yaşayan erkekler bundan yoğun olarak etkilendiğinden, vakit kaybetmeden üroloji uzmanına gitmekten çekinmiyorlar. Ancak kadınlar belli bir yaştan sonra idrar kaçırma sorunu yaşadıklarında, bunu yaşa bağlayarak ya da utandıkları için doktora gitmeyi erteliyorlar. İdrar kaçırma sorunu hafif derecelerde olan kadınlar genellikle pet kullanarak yaşamlarına bu şekilde devam ediyorlar. Erkekler ise miktarı ne olursa olsun doktora gitmeyi ihmal etmiyorlar.

Hocam idrar kaçırma sorunu hastalarda kolayca belirlenebiliyor mu?

Evet, tanı koymakta sorun yaşamıyoruz. Öncelikle hastanın açık davranarak yaşadıklarını anlatması gerekiyor. Bu şekilde idrar kaçırmanın şekli belirlenebiliyor. Hangi eylemler sırasında idrar kaçırdığını, hangi sıklıkla bunu yaşadığını, gündüz ve gece nasıl etkili olduğunu, pet kullanacak kadar şiddetli mi olduğu değerlendiriliyor. Daha sonra hastanın idrar kültürü yapılıyor, başka fiziksel hastalıkları araştırılıyor. Bunun sonucunda idrar kaçırma tanısını koyabiliyoruz. Ancak idrar kaçırma sorununu tek başına bir hastalık olarak kabul edemeyiz. Bunu sadece bir hastalığın belirtisi olarak değerlendirebiliriz.

Peki, hocam hastalara hangi tedaviler uygulanır?

Hastalarda öncelikle istemsiz idrar kaçırmaya neden olan etkenlerin düzeltilmesi sağlanmaya çalışılır. İdrar kaçırma kabızlık, sigara kullanımı, obezite gibi etkenlerden oluyorsa, bunlar düzeltilmeye çalışılır. Ayrıca karın içi basıncının dengelenmesi için pelvis tabanı kaslarının güçlendirilmesine yönelik egzersizler uygulanır. Hormon dengesinin sağlanmasına çalışılır. Pelvik kaslarını güçlendirmek için Kegel egzersizlerinden faydalanılır. Bu kaslar leğen kemikleri arasında bir hamak gibi yer alır ve organları taşır. Egzersizler kasların sıkılması ve bir süre tutulmasıyla yapılır. Bu oldukça faydalı sonuçlar verir.

  

Yorumlar