Sokak resimlerinin Turizme katkısı

Örnek - Halis Bilgi - Dünya Ailesi

  /   508   /   24 Ekim 2014, Cuma

Aa
 Yazdır

Tunus'un Cerbe Adası'nda "sokak sanatçıları"nın bir kasabada duvarlara işlediği resimler, bölgeyi turizmde cazibe merkezi haline getirdi

Tunus'ta sokak ressamlarının duvarlara işledikleri resimler cazibe noktası oluyor

  

Tunus'un Cerbe Adası'nda "sokak sanatçıları"nın bir kasabada duvarlara işlediği resimler, bölgeyi turizmde cazibe merkezi haline getirdi.

Kuzey Afrika'nın en büyük adası Cerbe'nin Er-Riyad kasabasında, 30 ülkeden gelen 150 "sokak sanatçıs"ının yaklaşık 3 aylık çalışmasıyla duvarlara çizdiği grafiti, bölgeye farklı bir görüntü kazandırdı.

Bir internet sitesinin kurucusu Mehdi Ben Şeyh'in girişimiyle başlatılan çalışmada, Belçika, Fransa, Portekiz, İspanya, İngiltere, Almanya, İtalya, Meksika, ABD, Japonya, Suudi Arabistan ve Brezilya gibi ülkelerden gelen grafiti ustaları duvarlara adeta can verdi.

Bir açık hava galerisini andıran sokaklarda, sanatçıların çizdiği "3 boyutlu" resimlerde, Batı ve İslam kültürü ile dünyadaki gelişmelerin yansımalarını görmek de mümkün. Asırlardır Müslüman, Hristiyan ve Yahudilerin barış içinde yaşadığı kasaba halkı, söz konusu çalışma sonrasında artan turist ilgisinden de memnuniyetini dile getiriyor. 

"İnsanlar duvar resimleri için geliyor"

AA muhabirine konuşan kasaba sakinlerinden Abdürrezzak Abdullah, İş yerinin duvarına yapılan motosiklet figürünün büyük ilgi gördüğünü, böyle bir çalışmanın en çok kendisine yaradığını ifade ederek, ''Bu sayede her gün yüzlerce turist buraya gelerek sokakları geziyor. Benimle de fotoğraf çektiren çok kişi var. Bundan dolayı oldukça popüler oldum'' dedi.

Muhsin el-Musa ise her gün en az 3 otobüs turistin geldiğini ifade ederek, ''İnsanlar buraya sadece duvardaki resimler için geliyor. Bu da kentin ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Deniz, kum ve güneşin dışında artık başka bir turizm gelirimiz var'' diye konuştu.

Almanya'dan gelen Andrey adlı turist ise bölgenin fotoğraflarını internette gördüğünü ve merak edip ziyarete geldiğini kaydetti.

  

Yorumlar