Çocuklarda İyot eksikliğine dikkat

Şifa Bahçesi - Halis Çocuk

  /   349   /   27 Ekim 2014, Pazartesi

Star
 Yazdır

Yenidoğan ve çocuklarda görülen iyot eksikliği erken teşhis ve tedavi edilmezse vücutta kalıcı hasarlara yol açıyor. Kretinizm denilen hastalıkta kas erimesi, sağırlık, dilsizlik, bedensel ve zihinsel gerilik görülüyor

İyot eksikliği çocuklarda sağır ve dilsizliğe yol açabiliyor

  

Doğuştan veya küçük yaşlardan itibaren görülen iyot eksikliğine bağlı tiroit fonksiyon bozukluğu çocuklarda zihinsel ve fiziksel gerilik, kas erimesi, sağırlık ve dilsizlik neden oluyor. İstanbul Florence Nightingale Hastanesinden Nükleer Tıp Uzmanı, Dr. Mari Benli, özellikle hamile annelerin yeterli iyot almamalarının dünyaya gelecek bebeğin sağlığı açısından hayati önem taşıdığını söyledi. Doğuştan ve küçük yaşlardan itibaren görülen iyot eksikliğine bağlı tiroit fonksiyon bozuklarının görülebileceğini kaydeden Benli, “Kretinizm dediğimiz bu durum kişilerde nörolojik ve fiziksel sorunlara yol açıyor. Çocuklarda zihinsel ve fiziksel gerilik, kas erimesi, sağırlık ve dilsizlik görülebiliyor. Daha hafif vakalarda konuşma güçlüğü, kilo almaya meyil ve öğrenme güçlüğünü de tetikliyor.

Okul başarısına engel

Hatta  iyot alımı yetersiz olan çocuklarda zeka seviyesinin 13.5 puan daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Yaşam boyu devam eden iyot yetersizliği sonucunda ise zeka geriliği, okul başarısında düşme ( yüzde 10-15) ve büyüme geriliği gibi hastalıkları oluşturuyor” dedi.

ZİHİN BULANIKLIĞI ÖĞRENME GERİLİĞİ

Benli, beyin ve sinir sistemi başta olmak üzere tüm vücudun normal büyüme ve gelişmesi için gerekli olduğunu söyledi. İyodun  çilen su ve yenilen gıdalarla vücuda dağıldığını kaydeden Benli, “İyod, vücudun değişik işlevlerini yerine getirilebilmesi için gerekli olan hormonlara dönüşüyor. En önemli görevleri vücudun enerji üretiminde rol almak ve metabolizmayı düzenlemektir.” dedi. Tiroidi az çalışan kişide üşüme hissi, cilt kuruluğu, yorgunluk hissi, uykuya meyil, kan yağlarının bir miktar yükselmesi ve zihin bulanıklığı     görülebileceğini söyledi.

İYOTLU TUZU NASIL  MUHAFAZA ETMELİYİZ?   

Benli, iyot eksikliğinden kaynaklanan guatrı önlemek için sofra tuzuna iyot katıldığını söyledi. Tuzda bulunan iyotun gün ışığında, fazla nemde ve yüksek sıcaklıkta buharlaşma yoluyla azaldığını belirten Benli, “İyot kaybını önleme

  

Yorumlar