Gece ağız suyunun akması ve bitkisel tedavi yolları

  /   18880   /   30 Ekim 2014, Perşembe

 Yazdır
Genellikle uykudayken ağızdan su gelmesi, ağız akmasından birçok kişinin şikayetçi olabiliyor.

  

Çocuklarda ve yetişkinlerde, yani her yaştaki insanlarda görülebilen ağız akmasının değişik bazı nedenleri vardır. Uykudayken rahat nefes alınamadığında ağız açık kaldığında salya akması olabilir. Ağzın açık olarak yatılması, gece boyunca ağza bakteri girişleri olabileceğinden enfeksiyonlara da sebep olur.

Ağız suyu akmasının nedenleri;
Geniz eti, septal deviasyon, burun tıkanıklıkları, tükrük bezlerinde oluşan problemler, ağız içerisinde oluşan aftlar, diş çürükleri, ağızdan salya gelmesine sebep olabilir. Bunun yanında bazı kas rahatsızlıklarında yutma fonksiyonu ile alakalı olarak kaslarda tutulum olduğunda, ağızdan gece uyku halinde salya gelmesine neden olabilir.Sabah uyandığınızda yastığınız, ağızdan gelen tükürük yüzünden ıslanmış ve durum sürekli ve rahatsız edici bir hal alıyorsa mutlaka bir doktora başvurun.

Ağız suyu akması için bitkisel tedavi:

Malzemeler:

  • 4 bardak su,
  • 1 kahve fincanı yeşil mercimek,
  • 1 çorba kaşığı sumak.

Yapılışı ve Uygulaması:

Tüm malzemeler karıştırılarak birlikte 10 dakika kaynatılır. Süzüldükten sonra soğumaya bırakılır.Ve yatmadan yarım saat kadar önce gargara yapılır.

Yine bir bardak suya taze sıkılmış bir tatlı kaşığı limon suyu karıştırıp yatmadan yarım saat kadar önce içilir. Ayriyeten yine taze üzüm veya ayva yemek de faydalı olacaktır.

  

Yorumlar