O "dertlerle dertlenen"

Röportajlar - Örnek

  /   1318   /   05 Kasım 2014, Çarşamba

Star
 Yazdır

Akademisyen kimliğiyle tanınan Prof. Dr. Yasemin Açık, aynı zamanda Doğu’nun kalkınmasında rol alan bir iş kadını. İnşaat ve turizm yatırımları bulunan Yasemin Hoca bir yandan da Elazığlı’nın dert annesi.

İş kadını, yardımsever, araştırmacı ve dertlerle dertlenen

  

Prof. Dr. Yasemin Açık... O, Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi. Akademik başarılarının yanında, halkın derdini dinleyen, sorunlara çözüm bulan, sosyal projelere imza atan, şehrin kalkınmasında ön sıralarda yürüyen bir iş kadını... İnşaat, turizm ve enerji sektörlerinde yatırımları da bulunan Açık, kazandığı sevgi ve güvenle bölge halkının bakış açısında da önemli değişiklikler oluşmasında etkili oldu. Kızının dışarı çıkmasına dahi hoş bakmayan Elazığlı bazı aileler, artık kadınlarının ve kızlarının onun imzasını taşıyan projelerde çalışmasına gönül rahatlığıyla izin veriyor.

-İş kadını olma kimliğinizin yanı sıra aynı zamanda bir akademisyensiniz. Kendinizi anlatır mısınız?

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı olarak; toplumda sık görülen, hastalık, ölüm, ekonomik kayıp ve iş gücü kaybına yol açan tüm sağlık sorunları ile ilgileniyorum. Yayınlanmış  300’den fazla bilimsel yayın, devam eden proje ve bir çok uluslararası dergide hakemliğim bulunuyor. Ayrıca sigara ve zararları ile mücadele çalışmalarına özellikle hassasiyet gösteriyorum. Sigarayı Bırakma Polikliniğimiz var. Akademik hayata başladığım ilk günden beri sigara ile mücadele çalışmaları içerisinde yer alıyorum. Bir grup arkadaşım ile birlikte, Elazığ İş Kadınları Derneği’ni (ELIKAD) kurduk. Bu anlamda gerçekleştirdiğimiz ve kadınlara öncülük eden bir çok projemiz ve örnek modelimiz oldu. Ayrıca Doğa ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki sivil toplum kuruluşlarıyla çalışmalar gerçekleştiriyoruz.

-Toplumun her kesimiyle iletişim içerisindesiniz...

Aslında bu bir gönül işi. Yaptığınız iş ne olursa olsun, işinizi sevip, samimi duygularla toplum yararına bir şeyler üretmek isterseniz, ülkenizi ve milletinizi sevmek gibi ilkeler yaşam felsefeniz olursa halkla birlikte olmak da bunun doğal sonucu olarak ortaya çıkar. Halk sağlıkçı olmam nedeniyle, 1990’lı yılların başından beri her gün bir mahallede, köyde, okulda, gazetede, televizyonda ya da sivil toplum örgütünde önemli halk sağlığı konularıyla ilgili olarak konferans sunmaktayım ya da söyleşi, panel ve sempozyumlarda yer almaktayım.

Elazığ’a ve Elazığ insanına olan sevgim ve tutkum çok derindir. Bu güzel şehrimizin kalkınmasına katkı sağlamak, sorunlarına çözüm üretmek, insanlarımızın derdiyle dertlenmek, onlarla aynı sofrayı paylaşarak yüzlerindeki mutluluğu, yüreklerindki sevgiyi hissetmek tarifi olmayan bir duygu.

-Bölgede yaşayan kadınların ve kız çocuklarının bağımsız hareket etmeleri ve sosyalleşmeleri konusunda ciddi katkılarınız var...

Kadınların el emeği, göz nuru ürünlerinin satışının yapılarak aile bütçelerine katkıda bulunmalarına yardımcı olmak amacıyla ‘Hanımeli Göz Nuru Sergisi’ni açtık. Her ay hiçbir sosyal güvencesi olmayan 60 hanım kardeşimiz evlerinde ürettikleri el emeği göz nuru ürünlerini, bu sergide oluşturduğumuz stantlarda satma imkanına kavuştular. Bu sayede hem aile bütçelerine katkıda bulundular hem de serbest piyasa ekonomisi içerisinde ürün geliştirme, marka oluşturma ve pazarlama stratejilerini öğrenmiş oldular.

Eskiden erkekler eşlerini kızlarını bu tür faaliyetler göndermek istemiyorlardı. Ama bu projenin içersinde bizim olmamız bu görüşleri değiştirdi. Hatta projede çalışan bir kızımız bu değişimi “Hocam önce babam sokağa çıkmama dahi izin vermezdi. Ben sizden bahsettim, buradan bahsettim. Babam da ‘Yasemin Hocan varsa git’ dedi. Onun üzerine buraya geldim. Burada ürünlerimi satıyorum” şeklinde ifade ediyor.

-Uluslararası organizasyonlara da imza atıyorsunuz...

Kadınlar arasında uluslararası bir network oluşturmak amacıyla düzenlediğimiz Kadın Girişimciler Forumu’nu (IWEF) İstanbul’da yaptık.

78 ülkeden 108 kadın girişimci katıldı. Tüm dünyadaki kadın girişimler arasında iletişim ağı oluşturduk. Sonuç bildirgemizi yayınladık. Başka ülkede yaşayan girişimci kadınlarla Türkiye’de yaşayan girişimci kadınları bir araya getirdik ve uluslararası iletişim ağı kurduk.

8Sizin iş kadını kimliğiniz de var... Bir çok kişiye doğrudan ve dolaylı olarak iş imkanı sağlıyorsunuz.

İnşaat, turizm ve enerji ile ilgili yatırımlarımız var. Bir yandan da aile şirketimiz Elazığ tarihinin en büyük özel sektör yatırımını şehrimize yapıyor. Doğrudan 500 kişinin dolaylı olarak da 2 binin üzerinde insanın istihdam edileceği bir çimento fabrikasının inşaatı sürüyor.

Spora da destek

“Elazığ, doğup büyüdüğümüz, vefa borcu içinde olduğumuz şehrimiz. Bu nedenle; Elazığ’ın gelişmesine katkı sağlayacak; Elazığ buluşuyor 2023 Projesi (2007 yılı dönem koordinatörü), Elazığspor futbol takımı (3 dönem yönetim kurulu üyeliği) ve Fırat Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu üyeliği gibi bir çok resmi ve sivil organizasyonda yer alıyoruz.”

BÜTÇEYE KATKI

Ülkemizin gelişmesinde özellikle kız çocuklarının eğitiminin önemi büyük. Bu nedenle ‘Haydi Kızlar Okula Kampanyası’, ‘Ana Kız Okuldayız’, ‘Ana Baba Okulu’ projelerini de yürüttük. Meslek edindirme kursları düzenlenmesine yardımcı olduk. Kadınların el emeği, göz nuru ürünlerinin satışının yapılarak aile bütçelerine katkıda bulunmalarına yardımcı olmak amacıyla ‘Hanımeli Göz Nuru Sergisi’ni açtık. 60 hanım kardeşimiz el emeği göz nuru ürünlerini satma imkanına kavuştu.

  

Yorumlar