Şalgam suyu diyabet içeceği

Şifa Bahçesi - Halis Bilgi

  /   1162   /   13 Kasım 2014, Perşembe

 Yazdır

Şalgamın mayalanması esnasında şalgam suyunun oluşması için içerisine konulan doğal bulgur mayası şalgam suyunun içerisindeki şekerin tamamını parçalıyor

Adan ve bölgelerinde içilen Şalgam suyunun yararları

  

Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF) tarafından yayımlanan 6. Diyabet Atlası’na göre; Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında diyabetin en fazla görüldüğü ülke. Üstelik tahminler 2035’te Türkiye’nin hastalığın en sık görüldüğü 10 ülkeden biri olacağı yönünde. 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla konunun önemine bir kez daha değinen uzmanlar, şeker hastalarına, gazlı-şekerli içecekler tüketmemeleri, içinde şeker barındırmaması bakımından oldukça değerli olan şalgam suyu içmeleri yönünde önerilerde de bulundular.

Sağlık Bakanlığınca yapılan Hane Halkı Araştırma’sına göre Türkiye’de 7 milyondan fazla diyabetli hasta tespit edildi. Hastaların yaklaşık yarısının (3 milyon 383 bin kişi) 40-60 yaş aralığında olduğu ve 2013 yılı itibarıyla 18 bin 190 çocukta diyabet bulunduğu vurgulanan atlasta, hastalık oranının beklenenden hızlı artarak 20 yıl sonrası için öngörülen rakamlara şimdiden ulaşıldığı da paylaşıldı. 2013 yılı itibariyle kişi başı sağlık harcamasının 866 dolar olduğu diyabet hastalığı, diyet ve özenli beslenme isteyen bir hastalık. Uzmanların hamur işleri, kızartmalar yanında bal-reçel gibi tatlıları dahi yememesi konusunda uyarılarda bulundukları diyabet hastaları, gazlı ve şekerli içecekleri de tüketemiyor. Kefir, ayran gibi geleneksel ve az kalorili içecekleri tercih etmeleri gereken diyabet hastaları için en iyi içecek alternatiflerinden biri de "şalgam suyu". Çoğumuzun sadece hazmı kolaylaştırıcı özelliği ile bildiği şalgam suyu; litresinde sadece 15 kcal içeriyor.

SIFIR ŞEKER İÇERİYOR!

14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla şalgam suyunun faydaları ile ilgili değerli bilgiler veren Diyetisyen Gülser Melis Zorgör şunları ifade etti: “Son dönemlerde birçok hastalığın önlenmesinde ve tedavi aşamasında diyet desteği öneriyoruz. Diyetlerimizde her besin grubundan yeteri kadar tüketmeye özen gösteriyoruz. Tabii ki belirli hastalıkların beslenme tedavisinde özel ürünler de tercih edilebiliyor.

Mesela diyabet hastalarının kendilerine özel diyetleri var. Meyve suyu, kola gibi şeker içeriği yüksek içecekleri tüketmemeleri gerekiyor. Ayran, kefir gibi şeker içeriği düşük ve sağlıklı alternatif içecekleri tüketmelerini öneriyoruz. Bunlara ilave olarak diyabet hastalıklarının beslenme tedavisinde son yıllarda oldukça sık şalgam suyu önermekteyiz. Çünkü şalgamın mayalanması esnasında şalgam suyunun oluşması için içerisine konulan doğal bulgur mayası şalgam suyunun içerisindeki şekerin tamamını parçalıyor. Bu sayede şalgam suyunun içerisinde bulunan şeker sıfırlanıyor.

Ayrıca şunu özellikle belirtmeliyim ki düzenli şalgam suyu tüketiminin, şeker hastalarını çok rahatlattığı gözlenmiştir. Hiç şeker içermemesi sebebiyle diyabet hastalarının kolaylıkla tüketebileceği doğal bir içecek olan şalgam suyu, litresinde sadece 15 kcal içererek diyete de destek oluyor.”

 

  

Yorumlar