Çocuklar kaybolmasın

Röportajlar

  /   560   /   22 Mayıs 2014, Perşembe

 Yazdır
Aileler üzülmesin

  

Bitlis Kardeşlik ve Adalet Platformu (BİKAP) Hizan’da 16 yaşındaki çocuğundan 37 gündür haber alamayan AYDIN ailesini, anneler gününde ziyaret etti.

BİKAP sekretaryası adına Özgür Eğitim–Sen’den Sinan KIRANŞAL  ve Memur–Sen’den  Mehmet Yılmaz ASLAN, anneler gününde Hizan’a giderek AYDIN Ailesiyle bir görüşme yaptı.

Bitlis’in Hizan ilçesinde 37 gündür 16  yaşındaki oğullarından haber alamayan Mehmet Emin ve Leman AYDIN çifti  çadır açarak eylem yapıyor. Başvurdukları kurum ve kuruluşlardan bir cevap alamayınca  böyle bir eyleme karar vermişlerdi. Yaklaşık 4 gündür gece gündüz çadırda kalarak seslerini duyurmaya çalışan  aile, çocukları geri dönene kadar bu eyleme devam edeceklerini söyledi.

BİKAP'tan Sinan Kıranşal kardeşimizin, AYDIN ailesiyle yaptığı  röportaj:

BİKAP: Oğlunuzu tanıtır mısınız?

Leman AYDIN : Oğlum  16 yaşında lise 10.sınıf öğrencisiydi. Sessiz ve  nazik biriydi. Adı Vedat’tı. Aynı zamanda hastaydı. Kronik astım hastasıydı. Tedavisi devam ediyordu. Hiç kimsenin işine karışmazdı. Kendi halindeydi. Hiç bir siyasi düşüncesi yoktu. Evde hiç bir zaman bu tür konuları konuşmazdı. Evden okula, okuldan eve gidip geliyordu.

BİKAP: Oğlunuz kaç gündür kayıp ve kendisinden bir haber aldınız mı?

Leman AYDIN : Oğlum 37 gündür kayıp. Kayıp olduğu günün akşamı eve gelmeyince aramaya başladık. Emniyete  başvurduk. Belediyeye başvurduk. Her yeri aradık sorduk bulamadık. En son bir arkadaşıyla beraber olduğunu öğrendik. Arkadaşı da kayıp. Hem arkadaşı hem de kendisinden  o günden beri haber alamadık. Ancak oğlumun kandırılıp  dağa  götürüldüğü düşünüyorum. Çünkü tüm aramalarımıza rağmen hiçbir yerde bulamadık. Yanındaki arkadaşının ailesiyle görüştük.Onlar da bizim gibi çok üzülüyorlardı.

BİKAP: Böyle bir eylemi yapmaya nasıl karar verdiniz ?

Leman AYDIN : Çaresizlikten. Her yere başvurduk.Oğlumu arayıp  bulamayınca ,sesimi her tarafa duyurmak istedim. Oğlum  hasta ve çaresiz bir halde iken ben evimde rahat uyuyamazdım. Onun için oğluma kavuşana kadar bu şekilde eylem yapmaya ailece karar verdik. Küçük kızım  da hasta olduğu halde kaç gündür doktora götüremedim. Ben, eşim ve çocuklarım burada çadırda kalıyoruz. Buradan tüm yetkililere, Abdullah ÖCALAN’a, Selahattin DEMİR TAŞ’a, Abdullah GÜL’e, Recep Tayyip ERDOĞAN’a sesimi duyurmak istiyorum. “Evladımı bana geri getirin.” Bugün anneler günü. Analar ağlamasın. Ben sadece evladımı geri istiyorum. Bizim hiç kimseyle bir meselemiz yok. Benim oğlum küçük ve hasta. Lütfen oğlumu bana geri verin.

BİKAP: Sizin bu eyleminize destek veren var mı?

Leman AYDIN :Bu  eyleme başladığımız günden itibaren akrabalarımız ve Hizan halkı bizlere destek oluyor. Gelip bizim birlikte zaman geçirenler var. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Ancak ben ne dağda yaşayan gerillanın ne de askerde olan birinin artık annesinin ağlamasını ve üzülmesini istemiyorum. Barış sürecinin devam etmesini, ülkemize barışın gelmesini ve çocukların annelerine kavuşmasını istiyorum. Kardeşçe yaşamak istiyorum. Türk, Kürt hiç kimsenin ölmesini istemiyorum. Ben oğluma kavuşmak ve ona sarılmak istiyorum. Bugün anneler günü. Bir anneye anneler gününde verilecek en güzel hediye evladıdır. Bana evladımı geri verin. (oğlunun gömleğine sarılarak ağlıyor)

BİKAP: Bu eylemle oğlunuzdan haber alamasanız ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Leman AYDIN : Oğlum geri dönene kadar eylemimize devam edeceğiz.Bir süre daha Hizan’da bu eyleme devam edeceğiz. Eğer oğlum geri gelmese, sesimi tüm dünyaya duyurmak için önce Diyarbakır’da sonra Ankara’da  eylemlerimizi sürdürmeyi düşünüyoruz. İnşallah bunlara gerek kalmadan oğlum çıkar gelir. Yoksa oğlumu bulana kadar eylemlerimize ailece devam edeceğiz. Ancak tüm sivil toplum örgütlerinden, büyüklerden, devletten, partilerden, örgütten ve  gücü olan herkesten bize yardım etmelerini istiyorum. Buradan sizin aracılığınızla tüm dünyaya sesleniyorum. “Lütfen oğlumu geri getirin.”

BİKAP: Biz de anneler gününde sizin anneler gününüzü kutlarız. İnşallah Rabbimiz  en kısa zamanda sizi oğlunuza kavuştursun. Bundan sonra hiçbir anne  evladından, evlat annesinden ayrı kalmasın. Allah kimseyi anasız ve evlatsız bırakmasın. Bizler BİKAP olarak bundan sonra sonuna kadar yanınızda olacağımızı, bütün gücümüzle sesinizi tüm yetkililere ve dünyaya duyuracağımızı söylemek istiyoruz. Bu haklı ve güzel eyleminizi de sonuna kadar destekliyoruz. İnşallah barış süreci devam eder ve bundan sonra gerçek bir barış sağlanır. Bundan sonra kimse ölmesin ve üzülmesin. Analar  evlatlarına kavuşur. Artık analar ağlamasın.

Bizlere zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. İnşallah evladınıza en kısa zamanda kavuşursun.

Leman AYDIN : Bizleri yalnız bırakmadığınız için  çok teşekkür ederiz. Anneler gününde bizleri yalnız bırakmayıp ziyaret ettiğiniz için Allah sizden razı olsun. Sizden ricamız  sesimizi yetkilere duyurmanız, bizlere yardımcı olmanızdır. Bize dua etmenizi istiyoruz. Geldiğiniz için çok sağ olun; var olun!

  

Yorumlar