Kreşlerde Çocukların Mahremiyetine Dikkat Ediliyor mu?

Halis Çocuk

  /   675   /   01 Aralık 2014, Pazartesi

 Yazdır

  

Kreş ve sıbyan mektebi gibi okulöncesi kurumlarda çocuklara bir yandan dinî eğitim verilirken bir yandan da mahremiyetleri ihlal edilebiliyor. Zira ilgili yönetmelikte tuvaletlerde kapı bulundurulması zorunluluğu yok. Tuvalet kapısı bulunan okulöncesi eğitim kurumlarının çok az olduğunu söyleyen uzmanlar, bunun çocukta mahremiyet duygusunu olumsuz etkileyeceğini vurguluyor. “Kreşe getirilen 6 yaşındaki öğrencimiz bir gün ‘Ben Allah’ı sevmiyorum’ dedi. Pedagogumuz nedenini sordu çocuğa. Çocuk Kur’an-ı Kerim’i göstererek, ‘Çünkü Allah bunu okumamı istiyor’ diye cevap verdi. Görüşmelerimiz sırasında çocuğun annesinin ısrarla çocuğunun bir yılda hatim yapmasını istediğine şahit olduk. Yani annenin bu baskısı buna hazır olmayan çocuğu daha çok uzaklaştırıyordu.” Bu sözler uzun süre kreş yöneticiliği yapan eğitimci Fatma Odabaşı’na ait.

Çocuklar için din eğitiminin 4 ay 4 yaşta başlayabileceğini kaydeden Odabaşı, görerek öğrenmenin esas olduğunu söylüyor. Eğitimde bireysel ayrıcalık olması gerektiğini aktaran Odabaşı, din eğitiminin ders gibi değil, oyun ile öğretilmesini öneriyor. Tuvaletlerde kapısı olan okulöncesi kurumların çok az olduğuna da dikkat çeken Fatma Odabaşı, “Dini eğitim verilen sıbyan mekteplerinde bile tuvalet kapısı olmayan yerler var. Yönetmelikte böyle bir zorunluluk da yok. Ancak bu mahremiyet ihlalidir. Hatta çocuğun kişisel temizliğine zaruret olmadıkça öğretmen de dâhil olmamalı.” uyarısında bulunuyor. Okulöncesi eğitim kurumlarının yönetmeliğine göre tuvaletlerde kapı bulundurulması zorunlu değil. Her 10 çocuğa bir tuvalet olacak şekilde düzenlenmesi isteniyor. Bu sebeple bazı kurum yöneticileri yerden kazanmak ve çocuk kapasitesini artırmak için tuvaletlere kapı yaptırmıyor. Çocuk eğitimi uzmanı Emine Eraslan, “Çocuklarımıza korkutmadan, hoşgörü içerisinde dini anlatmalıyız. Cümlelerimiz çocuğumuzun yaşına uygun ve basit olmalı.” diyor. Eraslan, “Yıllar öncesi, çalıştığım kurumda çocuk doktoru bir arkadaşım ‘Kızımı verdiğim anaokulundan alacağım, çünkü yemek sonrası şükür etmeyi öğretmişler. Ben böyle bir dua öğrensin istemiyorum.’ demişti.

Hâlbuki bu dua anaokullarında evrenseldir ve programın parçasıdır. Çocuklarımıza bu yıllarda ahlaki gelişimi veremezsek sonraki yıllarda doyumsuz olabilirler.” ifadelerini kullanıyor. 5 yaş çocuklarda basit soyut düşünmenin başlayacağını ve ‘Allah bizi görüyor mu? Ben neden görmüyorum? Ben ölünce ne olacak? Neden dedem öldü?’ gibi sorular geleceğini belirten uzman şunları öneriyor: “Cevaplarınız kısa ve net olmalı. Ayrıntıya girmeden yaşına göre cevap vermelisiniz.

Kesinlikle onu korkutacak cümleler kurmamalısınız. Çocuğunuzu asla din veya Allah diyerek korkutmamalısınız, onun yanında bu tarz olumsuz konuşmalar yapmamalısınız.”

  

Yorumlar