Unutkanlığa İyi Gelen Besinler

Halis Bilgi - Örnek

  /   373   /   20 Aralık 2014, Cumartesi

 Yazdır
Unutuyor musunuz? Gün içerisinde yapmanız gerekenleri, arkadaşlarınızın isimlerini, adres bilgilerini, özel günleri, bulamadığınız eşyalarınızın yerlerini ve daha birçok şeyi zorlanmadan hatırlamak ister misiniz? Hemen hemen hepimizin başına gelen unutkanlık aslında oldukça basit yöntemlerle yenilebilir, bunlardan biri de beslenme alışkanlıklarınıza hafızanızı kuvvetlendiren gıdalar eklemek.

  

Elma
Kalbe, kolestrole, kabızlığa, dişlere iyi geldiği yetmiyormuş gibi bir de içerisindeki quercetin sayesinde hafızayı da kuvvetlendiriyor.

Yabanmersini
Yapılan araştırmalar yabanmersinin idrar yolu enfeksiyonlarına, görme kaybına, kalp hastalıklarına, sindirim sistemi rahatsızlıklarına, kansere, depresyona karşı iyi geldiği kanıtlamıştır. Bunlara ek olarak içerisindeki fosfor, magnezyum gibi etkili mineralleri ve A, B, C grubu vitaminleri taşıdığı için beyin sağlığı için oldukça faydalıdır. 

Domates
Domateste bulunan likopen güçlü bir antioksidandır. Serbest radikaların neden olduğu hücre tahribatını engelleyerek alzheimer gibi hafıza sorunlarına neden olan hastalıkların oluşumunu engeller.

Ispanak
İçerisinde C, B, E grubu vitaminleri, fosfor, magnezyum, iyot ve demir bulunan ıspanak hafıza problemleri yaşayan insanlar için oldukça faydalıdır. 

Omega 3
Omega 3 bir yağ asidi olarak en çok ton balığı, somon ve sardalyede bulunur. Yapılan bilimsel araştırmalar yaşa bağlı gelişen hafıza kayıpları için omega 3 içeren deniz mahsüllerinin oldukça faydalı olduğunu göstermiştir.

Bitter Çikolata
%70 oranında kakao içeren bitter çikolatalar antioksidan etkisi yaratır. Bu yüzden günde en az bir bar bitter çikolata tüketerek hafızanızı kuvvetlendirebilir, konsantrasyonunuzu arttırabilir ve enerji yükseltebilirsiniz.

Yeşil Çay
Yeşil yapraklı bitkilerde bulunan antioksidanlar, A ve C vitaminleri, demir ve kalsiyum gibi hafızayı kuvvetlendiren bileşenler yeşil çayı oldukça faydalı kılmaktadır. Bu yüzden hafıza problemleri yaşıyorsanız günde en az 1 bardak yeşil çay içmeyi ihmal etmeyin.
  

Yorumlar