Demir Eksikliği Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Halis Sağlık - Halis Bilgi

  /   545   /   23 Aralık 2014, Salı

 Yazdır
Anemi olarak da adlandırılan kansızlık düşük demir miktarı nedeniyle kana kırmızı rengini veren hemoglobinin azalmasıyla ortaya çıkar. Dünya sağlık örgütünün belirlemiş olduğu hemoglobin pigmentinin önemli bir parçası olan demir oranının erişkin erkeklerde 13g/dl, kadınlarda ise 12 g/dl olması gerektiği bilinmektedir. Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan anemi hastalığı demir, folik asit veya b-12 eksikliğine bağlı olarak gelişmektedir. Genel olarak katı diyetler, düzensiz beslenme, yoğun adet kanamaları veya kalıtımsal faktörlerden dolayı kaynaklanan anemi rahatsızlığında öne çıkan belirtiler şunlardır;

  Halsizlik
Anemi hastalarında yetersiz hemoglobin miktarından dolayı sağlıklı kan hücreleri bulunmaz bu da gün içerisinde halsizlik ve yorgunluğa neden olur.

Soluk Ten
Kana kırmızı rengini veren hemoglobin pigmentinin en önemli parçası olan demir mineralinin çeşitli sebeplerle alınamaması anemi hastalarının cildine yansır. Normal bir insana göre çok soluk bir ten rengine sahiptirler.

Baş Dönmesi
Kansızlığın ilerleyen evrelerinde sık rastlanan baş dönmeleri özellikle katı diyetler yapan ve yanlış beslenen insanlarda görülür.

Ağız Kenarlarında Çatlaklar
Demir eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan ağız içi yaralar, dudak ve ağız kenarlarında çatlaklar anemi hastalarında görülen belirtiler arasındadır.

Tırnaklarda Şekil Bozukluğu
Anemi hastalarının tırnaklarında şekil bozuklukları, kırılma veya çatlama gibi sorunlar görülebilir.

Saç Kayıpları
Hastalığın ilerleyen evrelerinde ciddi saç dökülmeleri ortaya çıkabilir.
  

Yorumlar