Sigarayı Bırakmanızı Sağlayacak Etkili Formüller

Halis Sağlık - Örnek

  /   282   /   24 Aralık 2014, Çarşamba

 Yazdır
Sigaranın neden olduğu ağız kokusu, diş ve diş eti hastalıkları, çeşitli kanser hastalıkları, öğrenmede güçlük, tat almada bozulmalar, üst solunum yolları hastalıkları, beyin ve kalpte damar tıkanıkları, cinsel isteksizlik ve gastrit veya reflü gibi mide rahatsızlıkları sigarayı bırakmanız için yeterli değilse bir de sizler için hazırladığımız etkili formülleri deneyin.

  

Kendinize Karşı Dürüst Olun

Sigarayı sevmenizi sağlayan unsurları ve bırakmanızı engelleyen faktörleri bir kağıda dürüst bir şekilde yazın. Daha sonra başka bir kağıda sigarayı neden bırakmanız gerektiğini açıklayan bir liste oluşturun. Her ikisini de okuduktan sonra sizi sigara tüketimine teşvik eden temel nedenleri keşfedeceksiniz. Bu yöntem sigarayı bırakma sürecinde önemli bir adımdır.

Tarih Belirleyin

İstikrarlı hareket edebilmek adına belirsizlikleri ortadan kaldırın ve yakın bir tarihte sigarayı bırakacağınızı söylemekten vazgeçin. Sigarayı bırakacağınız tarihi belirlemeniz daha kontrollü ve disiplinli hareket etmenizi sağlar.

Sigarayı Hatırlatan Şeyleri Ortadan Kaldırın

Kül tablası, çakmak, kibrit veya sigaralıklarınızı çöpe atma vakti! Evde size sigarayı hatırlatan eşyalarınızı başlangıç sürecinde ortadan kaldırmalısınız. 

Sigara Yerine Bitki Çayı

Evinizde veya iş yerinizde aklınıza sigara geldiğinde kendinize bir bardak bitki çayı yapın. Antioksidan etkisiyle vücudunuzda dolaşan serbest radikallerin hücrelerinize zarar vermesini önler, sindirim problemlerini ortadan kaldırır ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Tarçın Çubukları

Ofiste çekmecenizde veya dışarı çıkarken çantanızda tarçın çubukları bulundurmanızda fayda var. Aklınıza sigara içmek geldiğinde tarçın çubuklarını yalamak nikotin ihtiyacınızı bastırabilir.

Kuruyemiş Tüketin

Hem elinizi hem de ağzınızı çalıştıran sigara yerine kabuklu kuruyemişleri tüketmeniz sigara ihtiyacınızı baskılamanıza yardımcı olur.

Kendinizi Güçlü Hissedin

Sigarayı bıraktığınız günden beri hissettiğiniz değişimleri ailenizle ve arkadaşlarınızla paylaşın. Bu süreçte yakınlarınızdan da geçmişte ne gibi zorluklarla mücadele edip üstesinden geldiğinizi sizlere hatırlatmanızı söyleyin. Bu yöntem istikrarınızı pekiştirecek ve motivasyonunuzu arttıracaktır.

Değişimleri Arttırın

Hayatınızda yeni bir döneme girdiğinizi kendinize hissettirin. Bu değişim sadece sigarayı bırakmakla sınırlı kalmasın saç renginizi değiştirin, yeni bir egzersiz yöntemi öğrenin, sağlıklı beslenin, seyahat edin ve yeni arkadaşlar edinin!

Kafein Tüketimini Azaltın

Kafein içeren içecekler sigara içme isteğinizi tetikleyebilir bu nedenle kahve ve çay gibi içecekleri içmeyi azaltırsanız daha iyi olur.
  

Yorumlar