Toplum olarak bilinçlenmeli

Şifa Bahçesi - Halis Bilgi

  /   347   /   01 Ocak 2015, Perşembe

Zaman
 Yazdır

Hukuksal düzenleme açısından; gerek hız limitlerinin yüksek olması ve hız limitlerinin yerel yönetimlerce artırılmasına olanak verilmesi gerekse çarpışma anında maksimum korunmayı düzenleyen tedbirlerde istisnaların bulunması nedeniyle hâlâ trafikte risk altındayız.

Sadece şoför değil yolcularda uymuyor

  

Sağlık Enstitüsü Derneği, Karayolu Trafiğinde Yol Güvenliği 2014 Karnesi’ni açıkladı. Geçtiğimiz yıl, kazalarda olay yerinde ölenlerin sayısı 3 bin 253, yaralıların sayısı 262 bin 193. Yaralıların akıbeti ise bilinmiyor. Sürücüler kadar yolcularda da trafik kurallarına uyma konusunda davranış bozukluğu var.

Sağlık Enstitüsü Derneği Yol Güvenliği Programı Direktörü Tanzer Gezer, Kasım 2014 sonu itibarıyla, toplam 343 bin 855 kazada, ölümlü ve yaralanmalı kazaların oranının yüzde 45 olarak gerçekleştiğini söyledi. Yol güvenliği ile ilgili hukuksal düzenlemenin iyileştirilmesine ihtiyaç olduğunu belirten Gezer, “Hukuksal düzenleme açısından; gerek hız limitlerinin yüksek olması ve hız limitlerinin yerel yönetimlerce artırılmasına olanak verilmesi gerekse çarpışma anında maksimum korunmayı düzenleyen tedbirlerde istisnaların bulunması nedeniyle hâlâ trafikte risk altındayız.” diyor. Türkiye’de, 377 ambulans ve 6.192 otobüsün ölümlü ve yaralanmalı trafik kazasına karıştığı verisinin, riskin büyüklüğüne işaret ettiğini belirten Gezer şöyle devam ediyor: “Ambulanslarda, hasta ya da yaralılara bakmakla yükümlü sağlık çalışanları ile otobüslerin arka koltuk yolcuları emniyet kemeri korunmasından muaf tutuluyor. Ölümlü ve yaralanmalı kazalara karışan otomobillerin yüzde 25’ten fazlasının 1995 model öncesi araçlar olduğu ve bu araçlarda da arka koltuk yolcularının emniyet kemeri korumasından hâlâ muaf oldukları da başka bir gerçek. 2014’ün ilk 11 ayında; ölümlü ve yaralanmalı toplam kaza sayısı 154 bin 919, ölen ve yaralananların sayısı ise 265 bin 446 olarak gerçekleşmiştir.”

TRAFİK KAZASINDA  YARALANANLARIN AKIBETİ BİLİNMİYOR

Tanzer Gezer, “Yaralıların kazadan sonraki 30 gün içerisinde durumları Sağlık Bakanlığı tarafından takip edilerek raporlanması yükümlülüğü mevcuttur. Ancak, yaralıların ölüm, kalıcı sakatlık, travma gibi akıbetlerine dair herhangi bir durum tespiti henüz açıklanmış değildir. Veriler, 2020 yılına kadar trafikte yaşanan ölümleri ve yaralanmaları yüzde 50 oranında azaltmak gibi bir hedef belirlemiş? Türkiye açısından olumlu değildir.” diye konuşuyor. Trafikte kural ihlalleri nedeniyle Kasım 2014 sonu itibarıyla ödediğimiz para cezasının da 2 milyar 336 milyon 339 bin TL olarak ilan edildiğine dikkat çeken Gezer, şu tespitleri yapıyor: “Sürücü ve yolcularda da trafikte kurallara uyma konusunda davranış bozukluğu mevcut. Yurttaşlar trafik kazalarının nedenleri ve sonuçları hakkında yeterli bilinç düzeyine sahip değil. Kurbanlar ile empati kuramadığımız aşikar. Kazaların topluma ve ailelere olan sosyoekonomik ve psikolojik bedelleri halen bilinmiyor, merak edilmiyor.”

  

Yorumlar