Kan şekerini dengeleyen 10 gıda

Halis Sağlık - Halis Bilgi

  /   461   /   03 Ocak 2015, Cumartesi

 Yazdır
Çağın hastalığı olarak bilinen diyabete karşı kan şekerini dengeleyen besinleri tercih ederek önlem alabilirsiniz. Peki, hangi besinler kan şekerini dengeliyor?

  

Diyabet (şeker) insülin salınımı veya insülün etkisinin yetersizliği sonucu kan şekerinin artmasıyla kendini gösteriyor ve ömür boyu sürüyor. Bu nedenle diyabette kan şekerini normale yakın tutmanın yolu beslenme alışkanlıklarından geçiyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Hayriye Arıkan, posalı besinler olan elma, kuşkonmaz, kuru baklagiller, brokoli, balık, yağlı tohumlar, portakal, soya fasulyesi, keten tohumu ve tarçının kan şekerini normal düzeyde seyretmesine yardımcı olacağını açıklıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün çağın salgını olarak tarif ettiği diyabet, dünyada milyonlarca insanı tehdit ediyor. Diyabetin yol açtığı büyük ve küçük damar komplikasyonlarını önleyerek yaşam kalitesini ve yaşam süresini uzatmak için kan şekerini dengede tutmak gerekiyor.

Bu yiyecek ve içeceklerden uzak durun

Dyt. Hayriye Arıkan,  glisemik indeksi yüksek olan yiyeceklerin kan şekerini yükselteceğini ifade ederek, “Şeker ve şekerlemeler, reçel, marmelat, pekmez, bal, çikolata, dondurma, helva, hazır meyve suları, şekerli kurabiyeler, pasta ve tatlılar, kurutulmuş meyveler ve meşrubatlar gibi yiyecek ve içeceklerin içerisindeki şekerler vücudunuzda hızlı bir şekilde glikoza çevrilerek kana geçerler ve kan şekerinizde ani yükselmeler olur” diyor.

Dyt. Arıkan; şekeri dengede tutmak için pirinç pilavı, makarna ve börekten uzak durulması ve tuzun azaltılması gerektiğini vurgulayarak, beyaz ekmek, patates, muz, kavun, üzüm ve havucun da kan şekerini hızla yükselteceğini belirtiyor.

Fazla tüketilen meyvenin kan şekerinde oynamalara neden olacağına dikkat çeken Dyt. Arıkan, meyvenin proteinli besinlerden (süt, yoğurt, peynir) biri ile birlikte tüketilmesine özen gösterilmesini bu şekilde kan şekerinin normal düzeyde seyretmesinin sağlanabileceğini kaydediyor.

Şeker kontrol çayı

Dyt. Arıkan, şekeri kontrol altında tutmaya yardımcı olan çay tarifi de veriyor.

Şekerini dengede tutmak isteyenler; 1 litre sıcak suda 2 adet çubuk tarçın, 2 poşet zeytin yaprağı çayı, 1 parça zerdeçal, 1 parça zencefil, 2 karanfil, 3 yemek kaşığı kuru yaban mersinini 5 dakika demledikten sonra süzüp içebilirler.

  

Yorumlar