Alzheimere karşı her gün bir avuç badem tüketin

Halis Sağlık

  /   317   /   24 Mayıs 2014, Cumartesi

 Yazdır
Araştırmalar, düzenli badem tüketenlerin beyin hücrelerinin daha geç yaşlandığını gösteriyor

  

  • Kaliforniya Üniversitesinde yapılan araştırmaya göre bademin içinde Alzheimer için kullanılan ilaçların içerdiği maddelere benzeyen maddelerin yer aldığı tespit edilmiştir. Düzenli badem tüketenlerin beyin hücrelerinin daha geç yaşlanacağı belirtilmiştir.

Yumuşatıcı, balgam söktürücü, sakinleştirici özellikleri olan badem ev eczanemizin vazgeçilmezlerindendir.

Tatlı bademlerin tohumları belli miktarlarda bazı vitamin ve proteinleri içermektedir. Bunlar demir, protein, kalsiyum ve yüksek yağ oranıdır. Acı bademler tüketildiğinde ise öksürük kesici ve göğüs yumuşatıcı etkiye sahiptir. Dengesiz ve yüksek kullanımlarda ise zehirlenme vak’aları görülebilir. Bu yüzden yediğiniz badem cinsine dikkat edin ve gerektiği kadar tüketin.

Bademin benzersiz faydaları şunlar;

Göğüs hastalıkları ve öksürüğü iyileştirir, sinirleri güçlendirir.

Kuru ciltler için besleyicidir. Badem yağı cilt bakımı, saç ve tırnak bakımına yönelikte kullanılır.

Emzikli bayanların sütünü çoğaltır, anne karnındaki bebeklerin gelişimlerinde büyük etkisi vardır.

İdrar yolları ve cinsel organ iltihaplarını temizler, böbrekleri mikroplardan arındırır.

Badem yapı olarak kullanılırsa hazımsızlığı giderir.

Bor bakımından zengindir; kemikleri güçlendirir.

İçindeki kalsiyum kolesterol düzeyini düşürür ve kemik erimesini önler.

İçerdiği magnezyum adet dönemi gerginlikleri ile adet öncesinde karında gaz, ruhsal durum değişiklikleri, baş ağrısı, şekerli ve tatlı besinlere istek, uykusuzluk, yorgunluk ve baş dönmesi gibi belirtilerin azalmasına yardımcı olur.

Balgam söktürücü ve yumuşatıcıdır. Doğal bir sakinleştirici olan badem, evimizden hiç eksik olmaması gerek ürünlerden bazılarıdır.

Burun kuruluğu sorunu yaşayan kişiler, badem yağı kullanarak bu sorundan kısa sürede kurtulabilirler. Badem yağı buruna damlatılarak burun kuruluğunu en aza indirir. Düzenli kullanımlarda ise tedavi yerine geçebilir.

Badem yağı aynı zamanda müshil etkisi gösterir.

Kan şekerini düzenler ve kas yapımına yardımcı olur.

Dudak çatlaması sorunlarına karşın badem yağı kullanılabilir.

Yüksek oranda A vitamini içeren badem, kansere yakalanma riskini azaltır.

İçerdiği omega 3 yağları sayesinde kolesterolü en aza indirir ve kalp krizi riskini azaltır. Her gün bir avuç badem yemenin hiçbir sakıncası yoktur.

Bedenin ve zihnin yorgunluğunu giderilmesinde önemli etkileri olan badem, baş ağrısı, karaciğer ve böbrek ağrılarını da afifletir.

Ülkemizde kabukları soyulup taze olarak ya da kavrularak yenilmesinin yanı sıra, pasta, şekerleme ve tatlılarda yaygın olarak kullanılır. İçi bademli nikâh şekerleri yaptırmak ve şık ambalajlar içerisinde davetlilere dağıtmak da, özellikle yaygın bir gelenektir.

Bademin kabuğunu kırdıktan sonra bekletmeden tüketilmesi çok önemlidir. Böylelikle içindeki bazı değerli besinler  ve mineraller etkisini kaybetmeden, en önemlisi ise, vücudumuzun nem oranının korunmasına ve cilt sağlığımıza etkisini göz önüne alacak olursak, taze kırılmış bademden, doğal nemini kaybetmeden maksimum düzeyde yararlanmış oluruz. 

  

Yorumlar