Okullarda "dağınık saç" taraması

Örnek - Bizim Aile - Halis Bilgi

  /   384   /   08 Nisan 2015, Çarşamba

Zaman
 Yazdır

Kadına karşı şiddet, 2015 yılında da hızını kesmeden devam ediyor. Bu konuda yetersiz kalan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, yeni önlemler almaya hazırlanıyor.

Dağınık saçlı çocukların evinde şiddet uygulaması olabilir

  Kadına karşı şiddet, 2015 yılında da hızını kesmeden devam ediyor. Bu konuda yetersiz kalan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, yeni önlemler almaya hazırlanıyor.
Şiddet eğilimli kişilerin rehabilitasyonunu zorunlu hale getirmek için mevzuat hazırlığı içinde olan bakanlık, öğretmenleri de konuya dahil ediyor. Buna göre okula dağınık saçlarla gelen öğrencinin evinde sorun olduğu göz önünde bulundurularak, öğrencinin bakanlığa bildirilmesi öğretmenlerin sorumluluğunda. İmamlardan, muhtarlardan destek istenecek. Bakanlık ayrıca kadın konukevlerini ihtisaslaştırarak, konuk evlerini ‘açık konuk evi', ‘düşük güvenlikli konukevi' ve ‘yüksek güvenlikli konukevi' olarak ayıracak. Mağdur kadınlar, ihtiyaçları doğrultusunda bu konukevlerine yerleştirilecek.  Verilere göre öldürülen kadın sayısı 2010-2013 yılları arasında yüzde 5 oranında arttı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, 2008-2014 yıllarında yapılan ‘Türkiye'de Kadına Dönük Şiddet Araştırması'ndan şu bilgileri verdi: “Eğitimli kadınlarla eğitimi daha az olan kadınlar arasındaki farka bakıldığında daha az eğitimli kadınlar daha çok şiddet görüyor. Fiziksel şiddet sonucu yaralanmalarda yüzde 1'lik yükselme var, cinayetler konusunda yüzde 5'lik artış var.” Bakan İslam'ın açıkladığı Aile Sosyal Destek Programı'na (ASDEP) göre her 500 aileden bir sosyal uzman sorumlu olacak. Uzmanlar aileleri ziyaret edecek. Ziyaretlerinde aksayan yönler görülürse önlem alınacak.
  

Yorumlar