Baba olmak

Örnek - Halis Çocuk - Bizim Aile

  /   329   /   10 Nisan 2015, Cuma

Milliyet
 Yazdır

Mahmut Bulğak, doğuştan bedensel engelli 8 yaşındaki oğlu Berat'ı, 600 metre mesafedeki okula her gün kucağında taşıyarak götürüyor.

Engelli oğlunu her gün kilometrelerce taşıyor

  

Bingöl'ün Yelesen Köyü'nde yaşayan Mahmut Bulğak, doğuştan bedensel engelli 8 yaşındaki oğlu Berat'ı, 600 metre mesafedeki okula her gün kucağında taşıyarak götürüyor.

Baba Buğlak, maddi imkansızlıklar yüzünden oğluna tekerlekli sandalye alamadığını söyledi.

Bingöl merkeze bağlı Yelesen Köyü'nde, sürekli bir işi bulunmayan 38 yaşındaki Mahmut Bulğak, ilkokul 2'nci sınıfa giden bedensel engelli oğlu Berat'ı her gün kucağında taşıyarak okula götürüp getiriyor.

Ekonomik durumunun yetersiz olması nedeniyle oğlunun bu durumu karşısında çaresiz kaldığını belirten Bulğak, "5 yaşındaki oğlum Serhat sağlam. Ama 8 yaşındaki oğlum Berat, doğuştan engelli. Tıp dilinde Clubfoot olarak bilinen hastalığı bulanan oğlum Berat'ın bir ayağının kısa ve ters olması beni kahrediyor.

Ekonomik durumum oğlumun tedavisi ve ona tekerlekli sandalye ya da akülü araç almama elverişli değil. Her gün kucağımda taşıyarak 600 metre uzaktaki okula götürüyorum. Öğlen saatlerinde de gidip alıyorum. Oğlum arkadaşlarıyla oynamak, kendi ayakları üzerinde yürümek istiyor. Ben bir şey yapamıyorum bir baba olarak her gün kahroluyorum" dedi.

Doktorların protez takılabileceğini ancak iyileşmenin olamayacağını söylediğini aktaran baba Bulğak, "Çocuğum sakat olduğu için ben birkaç kez müracaatta bulundum ama her hangi bir netice alamadım. Hem akülü araç, hem de oğlumun okula gidip gelebileceği parkeli bir yol olması gerekiyor.

Bu konuda hayırsever vatandaşlar ve devlet büyüklerimden yardım bekliyorum. Doktorlar protez takılabileceğini ama düzelmenin olamayacağını söyledi. Yani durumu iyileşecek gibi değil. Sigortamız da yok" diye konuştu.

  

Yorumlar