Mevsimine girdik, dut lekelerine dikkat

Örnek - Halis Bilgi

  /   1064   /   02 Mayıs 2015, Cumartesi

Meydan
 Yazdır

Dut ağacına çıkıp hem toplayıp hem yerken, üstlerindeki giysinin dut lekesiyle dolması maalesef kaçınılmazdır. Dut lekeleri genellikle çok zor çıkan ya da bir türlü çıkmayan lekeler olarak bilinirler.

Artık dut lekesi korkunuz olması, kolay leke çıkarma yöntemleri var

  

Gelişen teknoloji sayesinde laboratuvar ortamında geliştirilen pek çok leke çıkarıcı artık çok daha güçlü kimyasalların bir arada kullanılması ile etkili temizlik sağlıyor. Dut lekesi rengi ve içeriğindeki etken maddesi itibariyle çıkmayan bir leke olarak bilinmektedir fakat son dönemlerde üretilen pek çok leke çıkarıcı ile bu leke tamamen ortadan kaldırılabilmektedir. Dut lekesi nasıl çıkar konusunda yapılan araştırmalar gösteriyor ki bu lekeyi çıkarmanın yolu 2 farklı şekilde mümkün olmaktadır.

Dut, bu dünyada yetişen en güzel, en lezzetli meyvelerden biridir. Özellikle ağacından dut yemenin keyfi bambaşkadır. Bu güzel meyvenin beyaz dut ve karadut olarak iki çeşidi vardır. İki çeşidi de birbirinden güzel olan dutun ayrıca birçok yararı da vardır. Vitamin ve mineral yönünden oldukça zengin olan dut, mikrop öldürücü olarak da kullanılmaktadır.

Bu yararlı ve lezzetli meyveyi çocuklar da çok severler. Dut ağacına çıkıp hem toplayıp hem yerken, üstlerindeki giysinin dut lekesiyle dolması maalesef kaçınılmazdır. Dut lekeleri genellikle çok zor çıkan ya da bir türlü çıkmayan lekeler olarak bilinirler. Ancak bu korkutucu dut lekelerini çıkarmanın da yolları mevcuttur. Bu yüzden fazla dert etmemek gerekir. Bu lekeleri düşünmeden, gönül rahatlığıyla çocuklarınıza dut yedirebilirsiniz.

Dut lekesini ne çıkarır?

  • Dut lekesi çıkarmanın birinci yolu eski zamanlardan beri bilinen bir yöntem olan dut yaprağının sudan geçirilerek jöle kıvamına gelene kadar ezilmesi ya da rondodan geçirilmesi işlemidir. Bu yapraklar lekenin olduğu alana sürülerek leke tamamen kapanıncaya kadar bekletilir ve yıkanırsa dut lekesinin ortadan kalktığı görülecektir.
  • Dut lekesi çıkarmanın ikinci yolu ise geliştirilen kimyasal leke çıkarıcılardır. Kimyasallar içerisinde birbiri ile tepkime veren ve bu tekime sayesinde güçlü bir çözücü haline gelen maddeler bulunmaktadır. Piyasada bulunan ve sadece leke çıkarıcı malzeme olarak satışa sunulan iyi markaların leke çıkarıcı ürünleri bu konuda oldukça başarılı olmaktadır. Leke çıkarıcı madde lekeli bölge üzerine dökülür ve biraz beklenir daha sonra çamaşır makinesinde yaklaşık 40 derecelik suda yıkanır ve sonrasında tertemiz lekesiz kıyafetler elde edilir. Bu leke çıkarıcıların insan sağlığı üzerinde olumsuz etkisi olabileceğinden eldiven ile işlem yapılması yararınıza olacaktır.Artık lekesini düşünmeden, afiyetle dut yiyebilirsiniz.
  

Yorumlar