Anneler gününde , anneye en güzel hediye

Örnek - Halis Bilgi - Bizim Aile

  /   582   /   10 Mayıs 2015, Pazar

Dha
 Yazdır

Bursa'da yaşayan ve diyaliz tedavisi gören 68 yaşındaki Sabriye Demir'e Anneler Günü için en anlamlı hediyeyi 46 yaşındaki oğlu Selçuk Demir verdi. Annesinin diyaliz süresince yaşadığı sıkıntılara üzülen Selçuk Demir, böbreğini annesine vererek, sağlığına kavuşturdu.

Annesine, böbreğini hediye etti

  Bursa'da 2 yıldır böbrek yetmezliği nedeniyle diyaliz tedavisi gören Sabriye Demir'e oğlu Selçuk Demir, böbreklerinden birini vererek, hayata tutunmasını sağladı.Böbrek Nakli Merkezi'nde Prof. Dr. Bülent Oktay ve ekibinin gerçekleştirdiği operasyonla, oğlundan aldığı böbrekle sağlığına kavuşan Sabriye Demir, "Oğlum ilk söylediğinde böbreğini almayı kesinlikle reddettim. Ona zarar gelmesinden korktum. Ancak gelinimle birlikte çok ısrar edince kabul ettim. Oğlum Anneler Günü'nde bana en anlamlı hediyeyi verdi. Yeni bir hayat verdi. Yeni doğmuş gibiyim" dedi.
Annesinin sağlığına kavuşmasından dolayı çok mutlu olduğunu belirten Selçuk Demir ise "Diyaliz süreci onu hem fiziksel hem psikolojik olarak çok etkiliyordu. Bir gün öncesinden diyalize gidecek olmanın sıkıntısını yaşamaya başlıyordu. Babam da annemi bırakıp hiçbir yere gidemiyordu. İnternetten Dr. Salih Gülten'e ulaştım. Kendisi ile görüştük ve beni detaylı şekilde bilgilendirdi. Annemin kadavrayı bekleyecek kadar zamanı bile kalmadığından hiç tereddüt etmeden bir böbreğimi vermeye ve annemi yaşatmaya karar verdim. Annemden öte yar yok ki. Anne bir bağ, baba bir dağ" diye konuştu. 4 kardeş olduklarını belirten Demir, kız kardeşi ve ağabeyinin şeker hastası olduğunu, erkek kardeşinin de trafik kazası sonucu dalağının alındığını ifade ederek, en uygun kişinin kendisi olduğunu ve hiç tereddüt etmeden seve seve bir böbreğini vererek annesini yaşatmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.
Operasyonu gerçekleştiren Prof. Dr. Bülent Oktay ise organ bağışının yeterli olmaması nedeniyle sorunlar yaşandığını, kadavradan organ bağışı konusunda duyarlılığın artırılması için toplumun tüm kesimlerine görev düştüğünü vurguladı. Oktay, Hiçbirimiz 'bu benim başıma gelmez' diye düşünmemeliyiz. Öncelikle hastalanmamak için beslenmemize, uykumuza özen göstermeli, hareket etmeli ve yeterli miktarda su içmeliyiz. Sağlığı korumak kendimize yapacağımız en önemli yatırımdır" dedi.  

Yorumlar