Tüp bebek tedavisi ne kadar sürer

Halis Çocuk

  /   407   /   18 Haziran 2015, Perşembe

 Yazdır
Prof. Dr. Bülent Tıraş, tüp bebek tedavisi görecek çiftler için tüp bebek tedavi süreci hakkında bilgi verdi.

  

Tüp bebek tedavilerine katılan çiftler, genellikle şehir dışından merkezlere gelmek zorunda kalırlar. Bu sebeple de kendi iş ve günlük hayatlarını planlamak için tüp bebek tedavisinin ne kadar süreceğini haklı olarak merak ederler. Tüp bebek tedavisinin süresi, esasında kısırlık sebebine bağlıdır. Aşama süreleri, her tüp bebek merkezinde aynı olsa da, kısırlık problemine göre ek uygulamalar ve yöntemler denenebilir. Bu sebeple de süreç uzayabilir. 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş, tüp bebek tedavisi hakkında bilgi verdi.

Tüp bebek tedavisine başlayacak olan çiftler için tedavi süreci, anne adayının adet döneminin 2. ya da 3. günü başlar. Tedaviye başlanacağı gün ultrason uygulanır. Bu sayede tedaviye engel teşkil edebilecek herhangi bir problem olup olmadığı araştırılır. Şayet herhangi bir engel mevcut değilse, östrojen ve FHS seviyeleri kontrol edilir.

Şayet tedavi için gerekli koşulların uygun olduğu belirlenir ise; anne adayının yaşı, kısırlık sebebi, kan tahlil neticeleri ve yumurtalık rezervleri göz önüne alınarak uygun bir tedavi yöntemi planlanır.

Yumurta gelişimi süreci

Tüp bebek tedavisinde, anne adayından birden fazla yumurta elde etmek için çeşitli ilaçlar kullanılır. Yumurta gelişimine ve ilaçlara verilen cevaba göre, gerekli doz ayarlamaları yapılabilir. 

Foliküllerin ulaştıkları boyut ve östrojenin kan seviyesi, yumurtaların olgunlaşması konusunda ipuçları vermektedir. Bu faktörler ile çatlatma iğnesi uygulanır ve yumurta toplanacak zaman tespit edilir. Bu süre 15 gün sürmektedir.

Çatlatma iğnesi yapıldıktan 32-36 saat sonra yumurta toplama aşamasına başlanır.

Yumurta toplama aşaması

Tüp bebek tedavisinde yumurtalar toplanırken, sedasyon uygulanmaktadır. Bu sayede anne adayı herhangi bir şekilde rahatsızlık ya da ağrı duymaz. Lokal anestezi de uygulanabilir. Yumurta toplama aşaması, transvajinal ultrasonografi aracılığı ile yapılmaktadır. Bu uygulama aşamasında foliküllerin içindeki sıvı toplanır, sıvı içinde yumurta mevcut mu diye bakılır ve mevcut olan yumurtalar toplanır. Şayet ilk olarak folikül sıvısında yumurta tespit edilmez ise, özel sıvı ile folikülün içi yıkanır. Ardından da kalan yumurtalara ulaşılır.

Yumurta toplama uygulaması 20 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. 10 mm’ nin üzerindeki bütün foliküllerde mevcut olan folikül sıvıları uygulaması sırasında toplanır. Daha sonra ise işlem tamamlanır. Yumurtalar toplandıktan sonra anne adayı merkezde 1-2 saat dinlenir ve ardından evine gidebilir.

Döllenme aşaması

MII oosit şeklinde tabir edilen olgun ve döllenebilecek yumurtalar tercih edildikten sonra yumurta toplama zamanı baba adayından temin edilen sperm hücreleri ile laboratuar ortamında döllenme uygulaması gerçekleştirilir.Döllenme aşamasında, sperm ve yumurtanın birlikte bırakılır ve spermin yumurtayı döllemesi beklenir. Bu aşamada mikroenjeksiyon yöntemleri de kullanılabilir. 

Embriyo transferi aşaması

Embriyo transferi anestezi altında yapılmayan ve kadının herhangi bir şekilde ağrı duymayacağı bir aşamadır. Çoğunlukla abdominal ultrason aracılığı ile ince bir kateter yardımı ile tamamlanmaktadır. Embriyolar 5-10 dakikada transfer edilirler. Transfer ardından anne adayı merkezde bir, iki saat dinlenir ve evine dönebilir. Şayet geriye kaliteli embriyolar kalmış ise, bunlar dondurularak gelecekte kullanılmak üzere muhafaza edilebilir.

Gebelik testi için bekleme

Embriyo transferi yapıldıktan sonra gebelik testi için bekleme sürecine geçilir. Embriyo tranferi ardından 12.14 güne gebelik testi yapılır. Bu süreçte çift serbesttir, merkeze gelmelerine gerek yoktur.  Bu bekleme sürecinde çiftler stresten uzak kalmaya çalışmalı ve motivasyonlarını yüksek tutmalıdır.

  

Yorumlar