Ramazan şerbeti

Halis Bilgi

  /   361   /   20 Haziran 2015, Cumartesi

 Yazdır
Şöyle güzel bir iftar sofrasında sizin de gözleriniz şerbeti aramıyor mu?

  

İftar sofralarında hafif, soğuk ve lezzetli bir içecek... Üstelik de sağlıklı. İçmeden önce buzdolabında soğutmayı unutmayın...

Malzemeler

6 su bardağı su
3/4 su bardağı toz şeker
1 su bardağı vişne
10 adet kurutulmuş erik
1 su bardağı kuru üzüm
5 gram taze (kök) zencefil
1 adet çubuk tarçın
6 adet karanfil

Pişirme süresi: 20 dakika

Püf noktası: Şerbet yapımında arzu ettiğiniz kuru ve taze meyvelere yer verebilir, dondurulmuş ya da çekirdeklerini ayıklamadığınız taze vişne kullanmayı da seçebilirsiniz. Tercih sizin... Dikkat etmeniz gerekense; meyvelerin taze, zedesiz olması ve bol suda yıkayıp fazla sularını süzdürdükten sonra kullanmak.

Nasıl yapılır

Derin bir tencerenin içine suyunuzu alın. Kabuğunu soyduğunuz zencefili, karanfilleri ve çubuk tarçını suya ilave edin ve kaynamaya bırakın. Kaynamaya başlayan suya toz şekeri de ilave edip karıştırın. Ardından sap kısımlarını tek tek ayıkladığınız kuru üzüm ve erikleri ekleyin. Yaklaşık 5 dakika kaynatın. Son olarak; taze vişneleri katıp kaynatma işlemini 2-3 dakika daha sürdürün. 

Kaynatma işlemi bittikten sonra ocaktan aldığınız şerbet karışımını ılınması için oda ısısında bekletin. Çubuk tarçın, karanfil ve taze zencefili içinden çıkartın. Ilınan şerbet karışımını bir süzgeç yardımı ile süzerek sürahinin içine alın. Hazırlamış olduğunuz Ramazan şerbetini buzdolabında soğuttuktan sonra afiyetle içebilirsiniz.

Afiyet olsun...

  

Yorumlar