Türkiye değişiyor

Bizim Aile - Şifa Bahçesi

  /   307   /   29 Mayıs 2014, Perşembe

 Yazdır
Yıllarca PKK terörizmine karşı sessiz kalan güney doğu halkı, şimdi BDP önünde eylem yaparak dağa kaçırılan çocuklarını istiyor

  

Türkiye, dağa kaçırılan çocukları kimin getireceğini tartışırken anneler bir an önce evlatlarına kavuşabilmek için gözyaşı döküyor. Diyarbakır ve İzmir’de sesini duyurmaya çalışan acılı annelere İstanbul’un Esenyurt ilçesinden Sevda Yılmaz da eklendi. 16 yaşındaki oğlu G.’den 3 Nisan’dan beri haber alamayan Sevda Hanım, oğlunun PKK tarafından dağa kaçırıldığını söylüyor. Yılmaz’a göre oğlu G., ‘Uyuşturucuya, Alkole ve Fuhşa Hayır’ çadırında, örgüt propagandası yapılarak kandırıldı. Sonra da burada tanıştığı kişiler tarafından dağa çıkarıldı. Oğlunun astım hastası olduğunu belirten Yılmaz şöyle konuşuyor: “Kürt-Türk ayrımını dahi yapamayan, bu tür işlerle ilgisi olmayan bir çocuktu. Benden habersiz hiçbir yere gitmezdi. PKK, Esenyurt’ta 15-20 çocuğu daha kaçırmış. Ailelere ulaşmaya çalışıyorum ama başlarına bir şey gelmesinden endişelendikleri için ortaya çıkamıyorlar. Ben çocuğumu istiyorum. Yetkililere sesleniyorum: Lütfen çocuğumu almama yardım edin.”

Esenyurt’ta oturan Yılmaz ailesi, 3 Nisan’dan beri 16 yaşındaki oğulları G. Yılmaz’dan haber alamıyor. Gözü yaşlı anne Sevda Yılmaz, oğlunun PKK tarafından alıkonulduğunu düşünüyor. 30 Mart yerel seçimlerinden önce ilçede kurulan ‘Uyuşturucuya, Alkole ve Fuhşa Hayır’ çadırında tanıştığı kişilerin oğlunun beynini yıkadığını iddia eden acılı anne, burada örgüt propagandası yapıldığını, çocuklara uyuşturucu hap verildiğini öne sürüyor. Çadırda, dağdan indiği söylenen PKK’lılar tarafından çocuklara ve gençlere örgüt propagandası yapıldığını dile getiriyor. Oğlunun, burada tanıştığı kişilerce Abdullah Öcalan’ın doğum gününü kutlamak için nisan ayı başında Şanlıurfa’ya götürüldüğünü ve daha sonra kendisinden haber alamadıklarını aktarıyor. Oğlunu arayan anne, dağdan dönen F. adlı bir çocuğun ise kendisine, “İstanbul’dan beyaz bir arabayla Diyarbakır’a, oradan da Adana’ya eğitim için götürdüler. Astım hastası olduğum için beni geri gönderdiler, başka da bir şey hatırlamıyorum.” cevabını verdiğini ifade ediyor.

Kendi oğlunun da astım hastası olduğunu ve kolunda platinle dolaştığını anlatan anne Sevda Yılmaz şunları dile getiriyor: “Esenyurt’ta kime sorsak tek benim değil, benim gibi onlarca ailenin aynı durumu yaşadığını söylüyorlar. PKK burada 15-20 çocuğu daha kaçırmış. Diğer ailelere ulaşmaya çalışıyorum ama herkes başına bir şey gelmesinden endişelendiği için ortaya çıkamıyorlar.” Yılmaz, çocuğu hakkında bilgi almak için BDP Beylikdüzü ilçe başkanı ile görüşmeye gitmiş. Ancak “Biz size çocuğunuzu geri getireceğimize dair söz veremeyiz. Çocuğunuz savaşa gitmiş olabilir ya da şehir içinde bir görevde de kullanılabilir.” cevabını aldığını söylüyor. BDP ilçe başkanı ise kendisine böyle bir başvuru gelmediğini açıkladı. Sevda Yılmaz, “Hiç kimseden korkumuz ya da çekincemiz yok. Ben çocuğumu geri istiyorum. Buradan bütün devlet yetkililerine sesleniyorum, lütfen çocuğumu geri almama yardım edin. Beni oğluma kavuşturun.” ifadelerini kullanıyor. Emniyet’in raporuna göre PKK, son 6 ayda 317 çocuğu dağa çıkardı. PKK gençlik yapılanması olan Devrimci Yurtsever Lise Gençliği’nin Diyarbakır Lice’de 23 Nisan’da düzenlediği ‘Bahar Şenliği’ne katılan 14 öğrencinin de dağa kaçırıldığı belirlenmişti.İstanbul Esenyurt’ta yaşayan Yılmaz ailesi, PKK tarafından dağa kaçırılan 16 yaşındaki oğulları G.’den 3 Nisan’dan beri haber alamıyor. Anne Sevda Yılmaz, “Esenyurt’ta çocukları kaçırılan 15-20 aile daha var. Başlarına bir şey gelmesinden endişe ettikleri için ortaya çıkamıyorlar.” dedi ve çocuğunu geri almak için yetkililerden yardım istedi.
  

Yorumlar