Bebeklerde sağlıklı uyku düzeni nasıl sağlanır

Halis Çocuk

  /   663   /   29 Temmuz 2015, Çarşamba

 Yazdır
Doç Dr. Ercan Tutak, bebeklerin sağlıklı uyku düzenlerinin sağlanmasında doğru uyku pozisyonlarının ve uyku hijyeninin önemli rol oynadığını söyledi.

  

Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Ercan Tutak, bebekleri uyuturken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi. Bebeğin doğumdan itibaren tüm yaşamını sağlıklı ve huzurlu geçirebilmesi için uyku hijyenini sağlamanın gerekli olduğunu dile getiren Doç Dr. Ercan Tutak, bebeklerde doğru uyku pozisyonlarını anlattı. 

Bebekler nasıl uyutulmalı?

Bebekler gece gündüz ayrımına 4. aydan sonra varır. Dolayısıyla 4. aydan sonra gece uykularını daha çok uzatmak gerekir. Akşam 9-10 gibi iyice karnını doyurup yatırmak gerekir ve sabah 6-7’ye kadar ellenmemelidir. Ancak bu kilo durumu iyi olan bebekler için geçerlidir. Eğer kilosu normalin altında ise gece de beslenmelidir. Eğer gece emiyorsa bebekler göğüste değil, yatakta uyumalıdır. Göğüste uyumaya alışan bebek, sürekli bunu isteyecektir. Göğüste uykuya dalan bir bebeğin uyandığında kendi yatağında olduğunu görünce vereceği tepki de ağlama ve huzursuzluk olur.

Bebeklerde doğru uyku pozisyonları

Yüzükoyun uyumak, bebekte ani ölümlerin ve kalça çıkığının en önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Sırt üstü yatırmak, en doğru yatış pozisyonudur. Ancak ilk 3 ay, kafa çok yumuşak olduğu için hiç sağ ve soluna yatmayan bebeklerin zamanla arka kafaları düzleşir. Sadece sağ ya da sol tarafa da yatırılırsa kafada ve yüzde simetri bozuklukları oluşur. Doğru olan her emzirme sonrası ayrı pozisyonda yatırmaktır. Yatağının altına baş kısmını biraz yükseltecek bir şeyler koymak da önemlidir. Yastık kullanımı 1 yaşına dek önerilmez.

Uyku hijyenini sağlamanın yolları

Uykuya çabuk dalma, uykuyu yeterince sürdürebilme ve uykusunu alarak, huzurlu bir şekilde uyanmaya uyku hijyeni denilmektedir. Bebeğinizin uyku hijyenini sağlamak için:

· Uyku vaktinin geldiği bebeğe yarım saat öncesinden hissettirilmeli ve bunun devamlılığı sağlanmalı.
· Bebeğin banyo sonrası ya da gebelik boyunca dinlenilen aynı müzikle uyuması önemli.
· Bebek uykuya dalmakta zorlanıyorsa, yanına alerjik olmayan, tüylü ya da tüysüz uyku arkadaşı denen oyuncaklardan yararlanılabilir. Bunlara sarılarak kendini daha güvende hissedecektir.
· 4 aydan küçük bebeklere yarım kundak yapmak, uyku süresini uzatır. Bebeğin sadece kollarını zarf şeklinde sarmak ve ayakları serbest bırakmak gerekir. Kolları kontrol altına alınırsa sıçramayla uyunmasının önüne geçilir.
· 6 ay – 3 yaş döneminde gündüzleri 2’şer saat bir ya da iki periyotta uyuması beklenir.
· Çocuklar düzeni sever. Bu nedenle hep aynı yatak, aynı ısı, aynı kıyafetler ve aynı kokuyu alması sağlanmalıdır. Ev değişiklikleri olan bebeklerin uyku düzeni olmaz. En azından kendi yatağında yatmasını sağlamak önemli.

Çocuğun kendi yatağında uyuması için: Arzu söndürme tekniği

Çocukların kendi yatağında uyuması gelişimi açısından önem taşıyor. Bunun için arzu söndürme tekniği kullanılır. Bebeğin anadili ağlamaktır, bu şekilde derdini anlatır. Öncelikle her ağladığında kucağa almak yerine yanında olduğunu göstermeniz gerekiyor. İlk gün; altının kuru, karnının tok ve gazının olmadığından eminseniz yatağına bırakın ve yanında durun. Ellerinizle bebeğinize dokunun ve bu şekilde uykuya dalmasını sağlayın. Eğer ağlarsa 15 dakika kadar ağlamasına izin verin. Sonra kucağınıza alın ve sakinleştirin. Ardından yeniden yatağa yatırın. Hala ağlamaya devam ederse bu kez 20 dakika bekleyin. Bir gün içerisinde 3’ten fazla ağlama nöbeti olmamalıdır. Ancak bir sonraki gün en son kalınan dakika ne ise oradan başlamalıdır. İlk gün 25 dakika kadar ağladıysa ikinci gün 25-30-35 dakikalık periyotlar izlenmelidir. Arzu söndürme tekniği 3 gün sürdürülebilirse bebek kendi yatağında uyumaya alışacaktır.

  

Yorumlar