A vitamini gripten koruyor

Halis Sağlık

  /   481   /   08 Ekim 2015, Perşembe

 Yazdır

Yumurta, süt, balık, ıspanak, portakal, havuç, yeşilbiber, kayısı gibi sarı, turuncu ve yeşil sebze ve meyvelerde bulunan A vitamini güçlü bir antioksidandır. A vitamini savunma sistemimizi güçlendirmede en önemli rolleri üstlenen bir vitamindir. Bu besinlerin belirli ölçülerde tüketilmesi hastalıklardan korunmada önemli rol oynar

Soğuk havaların gelmesiyle beraber baş gösteren grip vakalarına karşı A vitamininden zengin besinler tüketerek önlem alabilirsiniz.

  

Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, A vitamininin gribe karşı koruyucu olduğunu kaydetti. Dr.Selçuk, "Yumurta, süt, balık, ıspanak, portakal, havuç, yeşilbiber, kayısı gibi sarı, turuncu ve yeşil sebze ve meyvelerde bulunan A vitamini güçlü bir antioksidandır. A vitamini savunma sistemimizi güçlendirmede en önemli rolleri üstlenen bir vitamindir. Bu besinlerin belirli ölçülerde tüketilmesi hastalıklardan korunmada önemli rol oynar” dedi.

A vitamininden zengin besinler

Kalsiyumun zengin kaynağı olan süt, yoğurt ve peyniri belirtilen miktarlarda tüketilmeleri gerektiğini anlatan Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk şunalrı kaydetti: "Kuru baklagil ve bulgur karışımı yemekleri; portakal, mandalina, domates, maydanoz, yeşilbiber, taze soğan gibi C vitamininden zengin sebze ve meyvelerle birlikte sık yemek hem demir emilimini artırır hem de hastalıklara karşı olan savunmayı destekleyici bir öğün haline gelmektedir. Vitaminlerin zengin kaynağı olan sebze ve meyveleri her gün düzenli olarak kahvaltı ve öğünlerde tüketmek gerekir. Tüketilmesi önerilen bir besindir. Haşlanmış olarak, rafadan veya özellikle C vitamini yüksek sebzeler ile omlet olarak pişirilince grip savar olarak savaşacaktır. Özellikle ıspanak, soğan, yeşil biber, pırasa, havuç, kabak, karnabahar gibi sebzeler ile omlet, mücver olarak yemek yapılıp çorbalara da ilave edilerek kullanılabilen bir besindir. Kuru meyveler ve kuru yemişler yoğun enerjileri yanında, demir ve kalsiyum gibi minerallerden zengin olduğu için beslenmede uygun şekilde ağırlıklarını kontrol ederek tüketilmelidir. Demir ve kalsiyum da bağışıklığı destekleyen minerallerdir. Sebzelerin, makarna ve eriştenin, mercimek, nohut ve kuru fasulyenin haşlama sularını dökmeleri, bu yiyecekleri önceden yıkayıp ıslattıktan sonra pişirmek oluşacak vitamin kayıplarını en aza indirgeyecektir. Yenilen yiyeceklerin besleyici değerini korumak ve özellikle anemiyi önlemek açısından yemeklerle birlikte çay içmemeleri, çayı ikindi ve kuşluk gibi öğün aralarında (yemek yedikten 1-2 saat sonra) açık ve limonlu olarak içmeleri, içecek olarak ıhlamur, nane, papatya gibi bitki çaylarını tercih etmeleri çok önemlidir.”

  

Yorumlar