Peygamberimiz’in (sas) mutlu yuva için tavsiyeleri

Dünya Ailesi

  /   948   /   11 Şubat 2016, Perşembe

 Yazdır

  

Peygamber Efendimiz’in mutlu yuva için tavsiyeleri

Her hâliyle bize örnek olan iki Cihan Server’i Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) aile hayatı ile de ışık tutuyor yuvalarımıza. Mutlu bir yuvanın esaslarını O’nun hayatına baktığımızda net bir şekilde görüyoruz aslında. Efendimiz’in saadet hanesinde paylaşımdan yana bir takım prensiplerin olduğunu görüyoruz. Bu prensipleri ‘5S formülü’ başlığı altında formüle edebiliriz:

1. Seccade birliği: Efendimiz’in yuvasında ana merkezinde ibadet vardı. Bu konuda ayrı bir hassasiyet gösteriyordu. Mesela teheccüd namazına eşini de uyunadırıyor ve birlikte dua ediyorlardı.

2. Sayfa birliği: Resûlullah, ailesiyle akşam ve yatsı namazı arasında tabiri caizse ortak okuma saati yapıyor, birlikte Kur’an-ı Kerim okuyorlardı. Ayrıca bu sohbet meclisinde aile efradı akıllarına takılanları Peygamber Efendimize soruyordu.

3. Sofra birliği: Yemeğini evinde eşiyle beraber yemeye dikkat ediyor, sofrayı bir paylaşım merkezi haline getiriyordu.

4. Seyahat birliği: “En hayırlınız, hanımına en iyi davrananınızdır. ” buyuran Efendimiz, eşi ile yakından ilgilenir, sohbet eder, derdiyle dertlenir, hayat arkadaşını evinin dışında farklı bir mekana götürüp rahatlatırdı.

Mesela bir defasında Efendimiz, Hz. Aişe validemiz ile dışarıda yürürlerken “Haydi seninle bir yarış yapalım.” der. Aişe validemiz, “Hemen” der ve yapılan koşu yarışında Efendimizi geçer. Yaklaşık bir sene sonra, aynı yerden yine geçerlerken Efendimiz, “Ya Aişe! Geçen yıl burada sen beni geçmiştin. Yine yarışalım mı?” diye sorar. Annemiz bu teklifi kabul eder. Bu sefer Efendimiz, Hz. Aişe’yi geçer.

5. Sevgi birliği: Zaten bir ailede yukarıda sayılan dört prensip varsa beşincisi, yani sevgi birliği kendiliğinden gelir. Nitekim Efendiler Efendisi hanımına karşı gerek sözlü gerekse fiili sevgi dillerini kullanıyor, yuvasının sevgi ve paylaşım merkezli olmasına özen gösteriyordu.

  

Yorumlar