İştah Kesen Yiyecekler

Halis Sağlık - Halis Bilgi

  /   558   /   19 Şubat 2016, Cuma

 Yazdır

  

Millet olarak çok gelişmiş bir damak tadımız var. Yemek yemeyi seviyoruz. Hem de keyifle yiyoruz. Yedikçe de acıkıyoruz. Peki iştahımızı azaltmak için neler tüketmeliyiz? İşin sırrı beslenme şeklimizde.

Öncelikle iştah açan yiyecekler söz etmek gerekirse, bunlar şekerli ve unlu yiyeceklerdir. Çünkü bunlar çok hızlı bir şekilde kana karıştıkları için kan şekerini de hızlı bir şekilde yükseltirler ve düşürürler. Bu nedenle de çabuk acıkmaya neden olurlar.

Dolayısıyla iştah kapatan ürünler de öncelikle şekerli ve unlu olmayan, bol lifli ve proteinli gıdalardır. Yani sebzeler, meyveler, kuru baklagiller, süt, yumurta, et, tavuk, balık gibi yiyeceklerdir. Bu gıdalar kan şekerini dengede tutar, sindirilmeleri daha uzun sürdüğü için, daha uzun süre tok kalınmasını sağlar.

Fakat unlu bir gıda, bir tatlı ya da tek başına bir meyve yenildiği zaman kişi 1-2 saat içinde hızla acıkır, eli ayağı titremeye başlar. Dolayısıyla normalden daha fazla yemek yemeye hazır hale gelir. O nedenle karbonhidrat, protein ve kan şekeri dengesi çok önemlidir.

Eğer kişi tatlı bir şey yemek istiyorsa, bunu ya tok karnına yemeli ya da örneğin bir dilim kek yiyecekse yanında bir bardak süt içerek kan şekerini dengelemelidir. Bu şekilde, hem çabuk acıkma önlenmiş hem de o besinin hızlı bir şekilde kana karışarak yağ olarak depolanması ihtimali azaltılmış olur.

  

Yorumlar