Ağız sütü bebek için hayati önem taşıyor

Halis Çocuk

  /   469   /   12 Mart 2016, Cumartesi

AA
 Yazdır

Annenin hayatı boyunca tüm hastalıklardan kazanmış olduğu bağışıklık maddelerini içeren ağız sütüyle bebeğin mikroplara karşı direkt savunma yapması sağlanıyor. Bir damlası bile altından daha değerli. Bir damlası bile bebek için hayati önem taşıyor. Kolostrum bebeğin ilk aşısıdır. Doğumdan sonra annedeki bağışıklık maddeleri bebekte en küçük bir reaksiyona neden olmaksızın bebeği korur

Protein ve mineraller açısından zengin ağız sütü bebek sağlığı açısından altın değerinde

  

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Yenidoğan Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rahmi Örs, doğumdan hemen sonra annenin salgıladığı, çinko, sodyum, potasyum ve protein açısından zengin "ağız sütü"nün bir damlasının bile altın değerinde olduğunu belirterek "Doğumdan sonraki ilk 30 dakika içinde bebeğe ağız sütü verilmelidir" dedi.

Özellikle "kolostrum" denilen ağız sütünün, bebek için hayati önem taşıdığına işaret eden Örs, şöyle devam etti:

"Ağız sütü, prematüre bebekler için ayrı bir önem taşıyor. Bu tür bebekler hayatta kalmak için çok iyi bir tedaviye ihtiyaç duyar. Doğumdan hemen sonra gelen, çinko, sodyum, potasyum, protein açısından zengin, büyüme faktörleri ve enfeksiyonla mücadelede bebek için birçok faydası bulunan ağız sütünün bir damlası bile boşa gitmemelidir. Annenin hayatı boyunca tüm hastalıklardan kazanmış olduğu bağışıklık maddelerini içeren ağız sütüyle bebeğin mikroplara karşı direkt savunma yapması sağlanıyor. Bir damlası bile altından daha değerli. Bir damlası bile bebek için hayati önem taşıyor. Kolostrum bebeğin ilk aşısıdır. Doğumdan sonra annedeki bağışıklık maddeleri bebekte en küçük bir reaksiyona neden olmaksızın bebeği korur. Doğumdan sonraki ilk 30 dakika içinde bebeğe ağız sütü verilmelidir. Hayatın ilk yıllarında çok sık görülen ve ölümlere yol açabilen ishal, zatürre gibi enfeksiyon hastalıklarını önler."

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Reşit Vural Yağcı ise, “İlk iki yıl anne sütü alan bebeklerin öz güveni daha yüksek olur” dedi. Yağcı.yaptığı açıklamada, kadınların hamile kaldıkları dönemden itibaren aldıkları besine dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.

Hamilelik döneminde alınan gıdaların bebeğe kordon vasıtasıyla ulaştığını aktaran Yağcı, yaptığı açıklamada kadınların hamile kaldıkları dönemden itibaren aldıkları besine dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.

Bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütüyle, 24 aya kadar ise sütü diğer gıdalarla beslenmesi gerektiğini vurgulayan Yağcı, şöyle konuştu:

"Anne sütünün tarif edilemeyecek kadar faydalı olduğunu herkes biliyor çünkü anne sütü bireyin tüm yaşantısına etki eder. İlk 2 yıl anne sütü alan bebeklerin öz güveni daha yüksek olur. Emerek doyuma ulaştığı için özellikle ruh sağlığı daha iyi gelişir. Anne sütü hiçbir hazineye değişilmez o nedenle bunun kıymetini bilmemiz gerekir. Anne sütü almayan çocuklar hayata çok kötü başlamış oluyor düşe kalka büyüdükleri için fiziken, ruhen ve aklen diğerleriyle kıyaslamak çok mümkün olmaz."

Yağcı, 6 aydan sonra bebeklerin özellikle hayvansal gıdalarla tanıştırılması gerektiğini belirtti.

İlk altı ayda verilen ek gıdanın bebeklerde alerji riskini ortaya çıkarttığını anlatan Yağcı, "Bu durum aynı zamanda obeziteye de zemin hazırlanıyor. Dolayısıyla anne sütünü uzun süre verilmesini istiyoruz" diye konuştu. 

  

Yorumlar