Bildiklerimizi unutalım

Halis Sağlık

  /   379   /   05 Nisan 2016, Salı

Milatgazetesi
 Yazdır

Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Sevinç Yücecan, çayla yumurtanın birarada tüketilmesinin sakıncalı olduğunu söyledi.

Yumurta ile çay birlikte yenilmesin

  

Hiç  şüphesiz bundan önce her zaman yaptığımız davranışlardan biri, çay ve yumurtayı birlikte yemektir. Özellikle kahvaltılarda en çok yenilen besinlerden biri. Çay ve yumurta. Yapılan araştırmalarda bundan önce bildiğimiz bazı ezber bilgilerin aksine yeni bilgeler eklemeyi de ihmal etmeyelim.

Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Sevinç Yücecan, kahvaltıda yumurta tüketilirken çay içilmemesini istedi. Prof. Yücecan, “Çay'daki tanen maddesi, kan yapıcı özelliği olan yumurtadaki demiri bağlıyor, emilmeden atılmasına yol açıyor” dedi.

Yücecan, yumurtanın başta demir olmak üzere vitamin ve mineraller yönünden zenginliğine işaret etti. Kahvaltılarda yumurtanın yanında çay içilmesini önermediklerini ifade eden Prof. Dr. Yücecan, şunları kaydetti: “İlla içilecekse açık limonlu çay tercih edilmeli.

Çaydaki tanen maddesi, kan yapıcı özelliği bulunan yumurtadaki demiri bağlıyor, emilmeden atılmasına yol açıyor. Demir içerikli diğer gıda ürünleriyle de çay tüketilmemeli. Bir saat sonra istenilen demde çay içilebilir. Çocuk, yaşlı ve hamilelerin içecekleri çayın açık ve limonlu olması önemli.”

  

Yorumlar