Kızılay, müfredata giriyor

Örnek

  /   500   /   07 Nisan 2016, Perşembe

Ajanslar
 Yazdır

2016-2017 eğitim-öğretim yılında müfredatta yer alması öngörülen Kızılaycılık dersinde afet, kan bağışlama, ilk yardım, insani yardım çalışmaları ele alınacak ve sınavlarda da soru yöneltilecek

İlk yardım okullarda ders olarak okutulacak

  İlk yardım konusunda yeni neslin daha bilinçli olması amacıyla, milli eğitim bakanlığı önümüzdeki yılda ders olarak öğrencilere vermeye başlayacak.
Kızılaycılık olarak verilmesi planlanan derslerde, ilk yardımdan, kurtarma çalışmalarına kadar bir çok konu işlenecek.
2016-2017 eğitim-öğretim yılında müfredatta yer alması öngörülen Kızılaycılık dersinde afet, kan bağışlama, ilk yardım, insani yardım çalışmaları ele alınacak ve sınavlarda da soru yöneltilecek. Derste Kızılay görevlileri ilk yardımı uygulamalı olarak anlatacak. Yeni strateji kapsamında, afetlere müdahalenin yanı sıra afet risklerinin azaltılmasına çalışılacağını vurgulayan  Türk Kızılayı Başkan Vekili Kerem Kınık, bu alanda başarı sağlanabilmesi için toplumda bilinç oluşturulması gerektiğine işaret etti.  Bu bilincin oluşması için özellikle çocuk ve gençlere yönelik çalışmaların önem taşıdığını vurgulayan Kınık, okullara yönelik özel bir çalışmalar yapılacağını bildirdi. İlk yardımın nasıl yapılacağının okullarda Kızılay görevlileri tarafından uygulamalı olarak gösterileceğini aktaran Kerem Kınık, “Buna benzer çalışmalar, ilköğretimin yanı sıra lise ve üniversitelerde de yapılacak” dedi. 
  

Yorumlar