Sağlık için dikkat gerekli

Halis Sağlık

  /   414   /   15 Nisan 2016, Cuma

Star gazetesi
 Yazdır

Organlarımızın rutin çalışmaları gizli ve tehdit oluşturan hastalıklara neden olabiliyor. Gizli kalb krizini belirlemede etkin olan işaretler de organlarımızın çalışmalarıyla ilişkili

Organlarımızın rutin faaliyetlerindeki değişiklikler haberci olabilir

  


Uzmanların üzerinde önemle durdukları konuların başında erken teşhis geliyor Erken teşhisin hayat kurtardığı biliniyor. Bedenimiz işleyen bir makina gibi. Rutin çalışan organlarımızdan birinin olası aksaklıklarının önceden teşhis edilerek belirlenmesi, hayatımızın da kurtulmasına neden olabiliyor. Bu yüzden organlarımızın işleyişine daha dikkatli bakmakta fayda var. Konuya ilişkin star gazetesinde yer alan haberde  şunları okuyoruz.
Teknolojinin giderek hızlanması ve hazır ürünlerin artması sağlıksız beslenme koşulları, sigara kullanımı, stres ve hareketsizlik gibi pek çok zararlı alışkanlıkların sonucu, kalp hastalıklarından ölümler artmaktadır. Erken teşhis edilmesi halinde hayat kurtardığını söyleyen Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesinde görev yapan Kardiyoloji Uzmanı olan Doç. Dr. Ahmet Karabulut, kalp hastalıklarına dair ilginç bazı belirtiler göründüğünü söyledi. Doç. Dr. Karabulut, bilimsel olarak kanıtlanmış olan gizli kalp hastalığında ilginç sinyallerini yaptıgı bir açıklamada şöyle sıralıyor:
 Kontrolünüzü Yapın
 ● YAĞLANMIŞ GÖBEK: Göbekten alınan kilolar diyabet, yüksek tansiyon ve kolesterol yüksekliğinin habercisi olup göbek çevresinde doktora gitme sınırının erkeklerde 102 cm, kadınlarda ise 94 cm. olması gerektiğini ortaya koyuyor.
 ● ÖKSÜRÜK: Kalp yetersizliği ve bazı kapak hastalıkları akciğer dokusunda ödem yaparak öksürüğe neden olur.
 ● BACAK-AYAKLARDA ŞİŞME: Özellikle her iki bacakta gelişen, bastırınca iz bırakan ve cildi geren şişkinlikler kalp yetersizliğini işaret edebiliyor. Tek taraflı şişkinliklerde ise daha çok toplardamar hastalıkları rol oynuyor.
 ● KELLİK: Erkeklerde erken yaşta ortaya çıkan kellik kalp hastalıklarının işareti. Mekanizma net olmasa da saç köklerini besleyen ince damar yetersizliğinin vücuttaki genel damar hastalığının belirtisi olabileceği düşünülüyor.
 ● PEMBE YANAKLAR: Yanakların pembe olması kalp hastalıklarına yoruluyor. Kadınlarda daha net izlenen bu bulgu mitral kapak darlığında gözleniyor ve hastalığın ilerlediğinin haberini veriyor.
 ● MİDE YANMASI: Yorgunluk sonrası gelişen dinlenmede hafifleyen, yemek sonrası artan mide ağrı-yanmalarında kalp-damar hastalığı düşünülmeli.
 ● DUDAKTAKİ MORLUK: Özellikle doğuştan gelen kalp deliklerinde kirli ve temiz kanın karışması sonucu dudaklarda morarma görülebiliyor. Gizli Belirtilere Dikkat Kalp hastalıkları gözünüzden de kendini ele verebiliyor. Doç. Dr. Ahmet Karabulut "Öne doğru çıkık ve dik bakan gözler kalp yetersizliği ve kapak hastalıklarının belirtisi olabilir. Bu tip gözler özellikle sağ kapak hastalıklarında sık ortaya çıkıyor" diyor. Sarımtırak Yağ Birikintileri
 ● GÖZ çevresinde ortaya çıkan düzensiz sarımtırak yağ birikintileri, artmış kalp krizi riski ile ilişkili bir sorun. Bu kişilerde genellikle doğuştan gelen kolesterol metabolizması bozukluğu bulunuyor ve vücutta tüm damarlarda kolesterol birikimi oluyor. Böyle bir sorun yaşayanların mutlaka kontrollerini yaptırması gerekiyor.
 
  

Yorumlar