Sistem kadını köle etmek istiyor

Şifa Bahçesi

  /   928   /   02 Haziran 2014, Pazartesi

 Yazdır
Erdemli bayanlar, erdemli bir nesil yetiştirmek için nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair güzel bir sempozyum yapmış

   Bingöl Üniversitesi’nde yaptığı İslami faaliyetlerle öğrenciler arasında teveccüh gören Bingöl Üniversitesi Erdemli Gençlik Kulübü, bayanlara özel bir konferans düzenledi. Kulübün bayanlar komisyonu tarafından Fen Edebiyat Fakültesi Konferans salonunda düzenlenen “Toplumsal Hayatta Müslüman Kadın” adlı konferansa çok sayıda üniversite öğrencisi katılırken konferans salonuna Soma ilçesinde hayatını kaybeden işçiler için taziye mesajının bulunduğu dev afiş asıldı.

Konuşmacı olarak Nisanur Dergisi yazarlarından Aynur Sülün ile Araştırmacı Sebahat Apuhan’ın katıldığı konferans Kuran’ı Kerim tilaveti ile başlayıp şiir dinletisi ile devam etti.

“Müslüman gençlik uyanık olmalıdır”

Konferansta Batı dünyasının Müslüman gençliği İslam’dan koparmak adına yaptıkları türlü tezgâhlara dikkat çeken Araştırmacı Sebahat Apuhan, “Müslüman gençliğimizin çok uyanık olması lazım. Müstehcen dizilerle, internette harama çeken sitelerle, moda adı altında tesettürden koparmakla ve daha nice ortaya attıkları hilelerle bizi Allah’tan, Kuran’dan uzaklaştırmaya çalışıyorlar. Müslüman gençliğin batının bu oyunlarına gelmemesi lazım.” diye konuştu.

Apuhan’ın konuşmasının ardından sunulan sinevizyon gösterimi öğrenciler tarafından ilgi ile izlendi.

“Önce bedenler sonra da cüzdanlar işgal ediliyor”

Programda bir konuşma gerçekleştiren Nisanur Dergisi yazarlarından Aynur Sülün, modern sistemin kadını tüketim kölesi yaptığını söyledi. Sistemin kadınlara harcadıkça özgürleşeceğini empoze ettiğini ifade eden Sülün, “Moda endüstrileri imaj kültürü verdikleri kadın üzerinden yükseliyorlar. Harcamalar tavan yaptıkça eve giren gelir yetmez oluyor. Böylece kredi kartı borçları, yetişilemeyen arzular insanları ekonomik bir batağa saplıyor. Kahvaltı kültüründen giyime, mobilyaya kadar her şey cazip hale getirilip insanlar tüketim kölesi haline getiriliyor. Harcadıkça mutlu olunacağı, sıkıntıların gideceği bilinci veriliyor.” dedi.

“Kadınlardan annelik çalınıyor”

Çocuğu ayak bağı olarak gösterilen kadından anneliğin çalındığını söyleyen Sülün, “Her yıl dünya kadınlar gününde kadına yönelik fiziksel şiddet konuşuluyor. Kadın haklarından bahsedenler annelikten bahsetmiyorlar. Hâlbuki kadın konuşulurken en fazla annelik konuşulmalıdır. Modern sistemlerin kadını sömürmesi çok kolaydır. Fakat bir anneyi ezmesi daha zordur. O yüzden sistemler kadındaki anneliği çalıp, anneliği bir kölelik gibi gösteriyorlar.” ifadelerini kullandı.

“Kadına gerçek özgürlük veren İslam’dır”

Kadına özgürlüğün İslam tarafından verildiğini vurgulayan yazar Aynur Sülün, “Kadına gerçek özgürlük ve değer veren İslam’dır. Kadının yeniden İslam’la onarılmaya ihtiyacı vardır. Maalesef toplumumuzda aile ve kadın halen batının ve Avrupa’nın standartlarına ulaştırılmaya çalışılıyor.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından konferans yapılan dua ile sona erdi.

  

Yorumlar