Anne, her yerde anne

Örnek

  /   330   /   14 Haziran 2014, Cumartesi

 Yazdır
Kızı ani bir şekilde diyaliz hastası olan anne, böbreğini çekinmeden kızını verdi ve ikinci kez hayata bağladı

  

İstanbul'da yaşayan Hanife Atasever (64), 6 çocuğundan biri olan evli bir çocuk annesi Fatma Adıgüzel'in (41) iki ay önce rahatsızlanarak hastaneye kaldırılması üzerine Konya'ya geldi.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde kızına böbrek yetmezliği teşhisi konulduğunu öğrenen anne, kızına böbreğini vermek istedi.

Tahliller sonrası Atasever, böbrek nakli için uygun olduğunu öğrenince o an belki de dünyanın en mutlu annesi oldu. Hemen ameliyat masasına yatan anneden alınan böbrek, başarılı şekilde kızına nakledildi.

"O benim gözümde hala bir çocuk"

Hanife Atasever, tek amacının kızını hayata bağlamak olduğunu belirtti. Kızı Fatma'nın rahatsızlığının birden ortaya çıktığını belirten Atasever, kızının diyalize girmesini istemedikleri için çocuklarıyla birlikte böbreğini vermek istediğini dile getirdi.

Tahlillerde 4 çocuğuyla kendisinin kızına böbrek verebileceğini öğrendiklerini aktaran Atasever, "Ben vermek istedim. Fatma'nın durumunu öğrenmek için geldim, böbreğimi verdim. Kızım benim gözümde hala bir çocuk. Onun acı çekmesine, hayattan kopmasına bir anne olarak kayıtsız kalamadım. Hatta operasyon sonrası bile hemen gözüm kızımı aradı. Onu görünce rahatladım" diye konuştu.

Annesinden yapılan nakille hayata tutunan Fatma Adıgüzel ise annesinin hakkını hiçbir zaman ödeyemeyeceğini ifade etti. Karın ağrısı şikayetiyle gitti hastanede böbrek hastası olduğunu öğrenince şaşırdığını vurgulayan Adıgüzel, annesi sayesinde sıkıntısının kısa sürede sona erdiğini, ailesiyle yaşayacağı güzel günlerin hayalini kurduğunu kaydetti.

Anne ve kızın sağlık durumu iyi

Operasyon hakkında bilgi veren Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Erikoğlu, hastaya başarılı şekilde nakil gerçekleştiğini, anne ve kızın sağlığına kavuştuğunu söyledi.

Kadavradan bağışın önemine dikkati çeken Erikoğlu, "Kadavradan nakille çok sayıda kişinin hayatını kurtarabiliyorsunuz. Canlıdan bağışta ise bir kişiyi hayatta tutabiliyorsunuz. Organ nakli bekleyen hastaları düşünerek insanlar kadavradan nakillere sıcak bakmalı" ifadesini kullandı.

  

Yorumlar