Pop müzik kanalları uyuşturucu mu pazarlıyor

Şifa Bahçesi

  /   368   /   22 Haziran 2014, Pazar

 Yazdır
Gençlere yönelik yayın yaptığı belirtilen Pop müzik kanallarının olumsuz davranışlara yönlendirdiği belirtildi

  

Dr. Brian Primack’ın öncülüğünde 5 kişilik bir araştırma ekibi pop müzik kliplerinde alkol ve madde kullanımını araştırdılar. Dünya çapında çok izlenen bazı müzik kanallarında yayınlanan pop müziğin pek çok olumsuz davranışla ilişkili olduğunu ortaya koyan araştırmalar yapılmıştı. Bu müzik kanallarını çoğunlukla gençlerin izlediği dikkate alınırsa, Dr. Primack ve ekibinin yaptığı araştırmanın sonuçları oldukça ürkütücü.

Uzmanlar araştırmalarında en popüler 279 şarkı klibini incelemişler. Bu şarkıların 93’ünde (%33,3) madde kullanımı gösterildiği tespit edilmiş. Her bir saatlik şarkıda ortalama 35,2 dakika madde kullanımıyla ilgili bir atıf olmuş. Uzmanlar müzik türleri ve madde kullanımı gösterme arasındaki ilişkiyi de incelemişler. 62 rap şarkının 48’inde (%77), 61 Country müziğin 22’sinde (%36) ve 55 hip-hop müziğin 11’inde (%20) madde kullanımı tespit edilmiş.

Araştırmacılar müzik klüplerinde çoğunlukla alkollü içeceklerin ve uyuşturucu kullanımının gösterildiğini belirtiyorlar. 279 şarkının sadece %2,9’unda sigara kullanımı yer alırken, %23,7’sinde alkol kullanımı, %13,6’sında marihuana kullanımı yer almış. Araştırmacıların tespit ettiği bir diğer önemli sonuç ise uyuşturucu ve cinselliğin bir arada sunulması ve madde kullanımının en çok akran etkisiyle alındığını göstermesi. Yine bir diğer önemli sonuç ise 279 şarkının sadece 4 tanesinde madde kullanımına karşı açık bir mesaj yer alıyor.

Ancak araştırmanın en önemli sonucu ise şu: Madde kullanımının yer aldığı şarkıların büyük çoğunluğunda (%68) negatif sonuçlardan çok madde kullanımının pozitif etkileri öne çıkarılıyor. Araştırma Archive of Pediatric And Adolescent Medicine’nin 162. Sayısında yayınlanmış.  

- See more at: http://www.islamianaliz.com/haber/pop-muzik-kanallari-uyusturucu-mu-pazarliyor-ozel-haber/4058/#stha...  

Yorumlar