Dut Pekmezi Nasıl Hazırlanır?

Halis Mutfak

  /   1178   /   02 Şubat 2019, Cumartesi

 Yazdır
Kış aylarının sonu geliyor. Kışın sonu geldikçe ilkbahar yüzünü göstermeye başlıyor.

  Tabii ilkbaharın gelmesiyle, erik, kiraz, dut, böğürtlen gibi meyveler de marketlerde, manavlarda ve pazarlardaki yerlerini alacak. Küçükten büyüğe herkes kahvaltılarda pekmez, reçel, marmelat gibi ekmeğin üzerine sürülerek yenen, leziz mi leziz yiyecekleri sever. Çeşitli meyvelerden yapılan bu leziz, tatlı yiyecekler hemen hemen herkesin ilgisini çeker. Ayrıca bu leziz yiyeceklerin şifası da oldukça yüksektir. 

DUT PEKMEZİ HAZIRLANIŞI

Dut pekmezi yapılması için, 1-2 kg. dut alınır, kaynatılması için büyükçe bir tencere seçilir. Bu şifalı pekmez genellikle karaduttan yapılır, fakat nadiren beyaz meyvesi de tercih edilir. Öncelikle meyveler yıkanarak kevgirde süzülür. Pekmezin kaynatılması için tencereye konularak iyice suyu çıkana kadar yaklaşık 40-45 dk. kaynatılır. Daha sonra bir tülbent yardımıyla meyvelerin suyu tane kısımlarından ayrılarak süzülür. Süzülen su kısmı tekrar tencereye konularak kaynatma işlemine devam edilir. 10-15dk. kadar daha kaynatıldıktan sonra istenen koyuluğa geldiyse dut pekmezi hazır haldedir. Soğuduktan sonra bu şifalı pekmez servis edilebilir.

DUT REÇELİ NASIL HAZIRLANIR?

Bu şifalı meyvenin reçeli tercihe göre koyu renkli meyvenin reçeli veya beyaz meyvenin reçeli olarak hazırlanabilir. Reçeli hazırlamak için 2 kg isteğe göre belirlenen meyve seçilir. Reçele eklenmek üzere 2 kg şeker, yaklaşık 200 gr. glikoz ve 2 çay kaşığı limon tuzu temin edilir. Dut öncelikle yıkandıktan sonra bulundukları kap içindeyken üzerine şeker serpilir. Şekerli haldeki meyveler yaklaşık bir gün boyunca bekletilir. Daha sonra tencereye konularak 40-45 dk. kaynatılır, limon suyu ilave edilerek 5 dk. kadar daha kaynatılarak ocaktan alınır. Üzerine glikoz ilave edilerek 30 dk. kadar soğutulduktan sonra kavanozlara konularak reçeli saklanır.

KARADUT ŞURUBU NASIL HAZIRLANIR?

Şurubu yapımı için 1 kg karadut, 3 su bardağı şeker ve 1 adet limontemin edilir. Şurup yapılacak olan meyveler iyice yıkanarak temizlenir. Yıkanmış olan meyveler kaynatılmak için tencereye konularak üzerine şeker ilavesi yapılır. Ocakta 7-10 dk bu şekilde kaynatıldıktan sonra limonun suyu meyvelerin üzerine sıkılır, 5 dk. daha kaynatılır, daha sonra ocaktan alınarak soğumaya bırakılır. Hazırlanan şurup kavanoz veya şişelere konularak muhafaza edilir. Servis yapılacağı zaman şurubun üzerine 1 lt’nin yarısından fazlası olacak şekilde su ilave edilir.

DUT KURUSU NASIL HAZIRLANIR?

İstenilen miktarda dut alınarak temiz bir bez yayıldıktan sonra üzerine dut meyveleri serilir. 1 gün boyunca güneşte kurutulur. Bu şifalı meyvenin kurusu hazır hale gelmiş olur.

  

Yorumlar