Demir eksikliği anemisi, bazı karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları da göz altı morlukları oluşumuna neden olabilir.
Demir eksikliği anemisi, bazı karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları da göz altı morlukları oluşumuna neden olabilir.

Gözaltı morluklarından kurtulmak mümkün

Halis Sağlık

  /   1222   /   24 Haziran 2014, Salı

İHA
 Yazdır

Göz altı morlukları genetik ve yapısal olarak göz kapağı derisinde pigmentasyon artışına bağlı olarak meydana gelebilir ya da uykusuzluk ,düzensiz yaşam biçimi, alkol, Sigara kullanımı gibi nedenlerle göz çevresindeki venöz dolaşımın yavaşlamasına bağlı oluşabilir.

Dermataloloji uzmanı Dr. Gül Yıldırım, gözaltı morluklarının tedavisinin mümkün olduğunu söyledi

  

Dermatoloji Uzmanı Dr. Gül Yıldırım, kadın-erkek bir çok kişinin ortak sorunu olan gözaltı morlukları probleminin çözümsüz olmadığını söyledı.  

Gözaltı morlukları son zamanlarda kozmetik dermatolojide giderek artan şikayet konusu olmaya devam etmektedir. Göz altı morluklarına çözüm bulabilmek için öncelikle problemin nereden kaynaklandığının iyi anlaşılması ve tedavilerin bu doğrultuda planlanması gerekir. Göz altı morlukları genetik ve yapısal olarak göz kapağı derisinde pigmentasyon artışına bağlı olarak meydana gelebilir ya da uykusuzluk ,düzensiz yaşam biçimi, alkol, sigara kullanımı gibi nedenlerle göz çevresindeki venöz dolaşımın yavaşlamasına bağlı oluşabilir. Atopik ve diğer bazı egzemalar göz altlarında koyu halkalara neden olabilmektedir. Demir eksikliği anemisi, bazı karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları da göz altı morlukları oluşumuna neden olabilir.Konuyu biraz daha derinlemesine analiz edersek; derimizin dermis tabakası 0.3-0.4 mm kalınlığında iken göz altı deride kalınlık zaman içinde elastin ve kollajen liflerinin harabiyetine bağlı olarak 0.1-0.2 mm ye kadar iner. İncelmiş olan göz altı kapağı derisi şeffaflaşarak alttaki toplardamarların daha belirgin hale gelmesine neden olur. Toplardamarlar mavimtrak bir renge sahip olduklarından göz altlarında mavi-mor halka görünümü ortaya çıkar.Gözaltı morluklarıyla mücadele edilirken bu mekanizmalar göz önünde bulundurulduğunda tedavide başarı elde etmemiz sürpriz olmayacaktır. Öncelikle alttaki damar ağının kolay görünmesine yol açan derideki incelmenin önüne geçilmesi ve kollajen sentezini arttırıcı işlemler önerilmelidir. Bu amaca yönelik olarak fraksiyonel lazer ile cilt soyma,peeling işlemleri, roller uygulamaları başarılı olacaktır. Derinin hidrasyonunun arttırılmasını sağlayan hyaluronik asid içeren mezoterapi enjeksiyonları , derinin ışığı daha iyi yansıtarak daha parlak ve canlı görünümüne katkı sağlar. Göz yaşı oluğunun belirginleştiği durumlarda yorgun ifadeyi iyileştirmek üzere göz altı ışık dolgusu anında etki ile yüksek hasta memnuniyeti sağlayan uygulamalardır. Göz altı ışık dolgusu içerdiği antioksidanlar ve çöküklükleri giderici etkisi ile son zamanlarda sıkça tercih ettiğimiz tedavi yöntemidir. Özel formülü sayesinde güvenli uygulamaya imkan tanırken hızlı iyileşme sağlamaktadır. Dolaşımı arttırmaya yönelik uygulamalar tedavide kullandığımız diğer etkin yöntemlerdir. Öncelikle yeterli uyku tedavide ilk adım olacaktır. İyi bir uyku; lenfatik dolaşımın sağlıklı bir şekilde devamını sağlayarak dolaşımın yavaşlamasına bağlı olarak meydana gelebilecek damar genişlemesinin önüne geçer. Bunun yanında gece yatmadan önce göz çevresi dolaşımını hızlandıracak masaj ile K vitamini ve C vitamini içeren kremler koyu halkaların hafiflemesine yardımcı olur. Derideki pigmentasyonun hafifletilmesine yönelik pigment açıcı kremlerin yanında profesyonellerce uygulanan leke açmaya yönelik mezoterapi uygulamaları, son zamanlarda popüler olan göz altı PRP uygulamaları etkili ve başarılı yöntemlerdir.

KAPATICI ÜRÜNLER

Göz altı morluklarının derecesine göre değişmekle birlikte profesyonellerce uygulanan tedaviler sonrasında düzenli olarak krem kullanıldığında leke ve morluk düzeyinde azalma gözlenecektir. Göz altı kremlerinde kullanılan içerikler tedavinin etkinliğinde önem taşımaktadır. Göz çevresi dolaşımı düzenlemek üzere K vitamini ve kafein , pigment açıcı etki için C vitamini, laktobionik asid, üzüm çekirdeği ekstresi , retinol , kojik asid gibi etkili olabilecek içerikler aranmalıdır. Serumlar genellikle daha yoğun içerikte tedavi edici etki potansiyelleri daha fazla olan kozmetik formlardır. Kremlerde kullanılan içeriklerin daha yüksek konsantrasyonunu içeren serumlar özellikle gece yatarken masajla kullanılırsa daha etkili olacaktır.Göz altı kapatıcılar problemin sadece üzerini örtmek ve dış görünümü geçici de olsa daha iyi duruma getirmek amacıyla kullanılmaktadır. Son zamanlarda göz altı morluklarını tedavi edici içerikler eklenen kapatıcılar kullanıma sunulsa da tedavi edici içerik düşük olduğundan göz altı tedavi edici krem ya da serum kullanıldıktan sonra istenirse üzerine mineral bazlı kapatıcı ürünler kullanılması daha etkili olacaktır.

  Öte yandan vücutta ödeme yol açan durumlar göz altında dolaşımı yavaşlatarak ödem ve mor halkaların belirginleşmesine neden olmaktadır. Bununla bağlantılı olarak su tüketiminin arttırılması, tuz alımının azaltılması ilk alınacak önlemler olmalıdır. Bunun yanında antioksidan içeriği yüksek olan meyve ve sebze tüketimi önemlidir. Renkli meyveler (ahududu, böğürtlen, yaban mersini ) , C vitamininden zengin turunçgiller ve öğünlerimizde mutlaka yer almalıdır. Bunun yanında vitamin E içeriği yüksek ceviz, fındık gibi kabuklu kuru yemişler, yulaf, yumurta , sakatat ve sıvı yağlar lekelerin açılmasında yardımcıdır.

Her şeye rağmen yok edilemeyen inatçı gözaltı morlukları için uygulanan göz kürleri nedene yönelik etki göstererek daha hızlı etki sağlamaktadır. Dolaşımı düzenlemek amacıyla mezoterapi tedavileri, derideki pigmentasyonu hafifletmek ve kollajen sentezini uyarmak üzere yapılan peeling ya da fraksiyonel lazer tedavileri kombine uygulandığında iyi sonuçlar alınmaktadır. Damarlardaki belirginliği hafifletmek ve göz altı çukurluklarını kapatmak üzere dolgu enjeksiyonları hızlı sonuç veren yöntemlerdir. PRP enjeksiyonları ile de uzun vadeli etkili sonuçlar alınmaktadır. Son olarak unutulmaması gereken önemli bir nokta güneş koruyucu kullanımının düzenli olarak sürdürülmesidir. Estetik sorunlar ile ilgili olarak hatırda tutulması gereken önemli nokta; koruyucu basit önlemlerle problemlerin daha başındayken önüne geçilmesi, profesyonel uygulamaların ikinci basamak olarak ele alınmasıdır.

  

Yorumlar