Çocuklara Yabancı Dil Öğretmek için 5 İpucu

Halis Çocuk

  /   1023   /   17 Nisan 2019, Çarşamba

 Yazdır
Çocuğunuzun yabancı dil başarı oranını arttırmaya yardımcı olacak adımları sizler için derledik.

  

Yabancı dil bilmenin insanlara birçok fırsat sunduğu inkar edilemez bir gerçek. Bu yüzden aileler çocuklarına erken yaşta yabancı dil eğitimi vermek istiyor. Anne ve babaların çocuklarda yabancı dil eğitimi konusunda en çok merak ettikleri ise bunu hangi adımları izleyerek yapacakları. İşte size çocuğunuzun yabancı dil başarı oranını arttırmaya yardımcı olacak 5 ipucu.

1. Erken başlayın.

Eğer çocuğunuz doğduğundan beri aktif olarak yabancı dil konuşuyorsanız çocuğun iki dili kullanma yeteneğinde denge oluşturmak için daha çok şansınız olacaktır. Doğum sonrası ve 7 yaş arası dönem dil eğitimi açısından çok önemlidir. Bu dönem, genç beynin dil edinimi için en hazır olduğu dönemdir. Eğer çocuk ilkokula çoğunluğun konuştuğu dil ile başlarsa bundan sonrası için iki dil arasında dengeyi kurmak da epey zor olacaktır. Kısacası, erken yaşta dil öğrenimine yatırım yapmak, iki dil arasındaki dengeyi geliştirmeyi kolaylaştıracak ve çocuk ilkokul döneminde de bu dengeyi koruyabilecektir.

2. Hedef belirleyin.

Çocuğunuzun yabancı dil yeteneği için net bir hedef belirleyin. Mesela, akıcı konuşma becerisi sizin için okuryazarlıktan daha ön planda mı? Ya da çocuğunuzun ileri seviyede yabancı dil okuryazarlığına sahip olmasını mı istiyorsunuz? Hedefiniz ne olursa olsun ona odaklanın ve çabalarınızın ulaşmak istediğiniz hedefle eşleştiğinden emin olun. İyi derecede konuşmaya ve okuryazarlığa ulaşılabilir ancak bu amaç hem sizden hem de çocuğunuzdan titiz çalışma ve bağlılık gerektirir.

3. Yüksek sesle kitap okutun.

Çocuğunuza her gün en az 15 dakika boyunca yabancı dilde kitap okumak, çocuğunuzun yabancı dil yeteneğini geliştirme konusunda uygulayabileceğiniz önemli bir uygulama. Çok basit görünebilir ancak düzenli olarak çocuğa kitap okumak, çocuğun dil gelişimini, kitaplara ve okuryazarlığa olan ilgisini büyük ölçüde etkiler. Çocuğunuza yüksek sesle yabancı dilde kitap okumuyorsanız ya da bu uygulamayı düzenli yapmıyorsanız çocuğunuzun yabancı dil becerisini geliştirmesi daha zor olacaktır.

4. Evinizi yabancı dil ile zenginleştirin.

Kitapların, müziğin ve oyunların ötesinde evinizi yabancı dil ile zenginleştirebilirsiniz. Mümkün olduğunca ana dilinizin hakimiyetini kısıtlayabilirsiniz. Örneğin, elektronik bir oyuncak söz konusu ise kullanım dilini ana diliniz dışında bir dil olarak ayarlayabilirsiniz. Aynı şekilde yabancı dilde televizyon programları ve DVD’ler de faydalı olacaktır.

5. Yazılı ödevler verin.

Çocuğunuzun yabancı dilde okuma ve yazma yeteneğini geliştirmeniz sizin için önemliyse ödevi bir alışkanlık haline getirmek en iyisidir. Alfabe ve sayıların basit noktalar halinde birleştirilmesi istenen kitaplardan başlayarak ödevler verebilirsiniz. 3 ya da 4 yaşlarındaki çocuğunuza küçük dozlarda yabancı dil ödevleri veriyorsanız bu çocukluğunun geri kalanı için olumlu davranış haline gelebilir. Günlük ödevlerini, diş fırçalama gibi alışkanlık haline getirin. Ayrıca ödev için düzenli olarak uygun materyalleri bulmak için özen ve gayret göstermelisiniz.

  

Yorumlar