Çocuklarda “yemek ye” baskısı iştahı kapatıyor

Halis Çocuk

  /   1107   /   21 Mayıs 2019, Salı

Yeni safak
 Yazdır

Çocuklarda iştahsızlık problemi diş çıkarma, kansızlık ve ateşli hastalıklar gibi sağlık sorunlarında, anne babanın boşanması gibi psikolojik travmalarda ama en çok da anne ve babanın beslenme konusunda yaptıkları hatalar sonucunda oluşur. Çünkü çocuğa yemek yeme konusunda baskı yapmak, yediği takdirde ödüllendirmek, yemediğinde ceza vermek bir işe yaramadığı gibi, sorunun daha da büyümesine yol açar.

Ebeveyler iştahsız çocuğa nasıl yaklaşmalı

  

Anne ve babalar ne yapmalı

Çocuğun yeme isteği büyüme hızına ve kişisel durumuna göre belli dönemlerde değişse de, ailelerin çocuklarına yaptığı 'yemek ye' baskısı iştahsızlığa neden oluyor. Anne ve babalar, çocuklarda özellikle 8-9 aylıktan okul çağına kadar uzanan dönemde sıkça karşılaşılan yemek seçme ve yemeği reddetme problemini, doğru zamanda doğru besini seçerek, ama en önemlisi de çocuğuna doğru yaklaşarak çözebilir.

Özellikle 1-2 yaş arası iştahın en düşük olduğu dönem

Çocuklarda özellikle 1-2 yaş arası, iştahın en düşük seviyede olduğu dönemi oluşturur. Çocuğunuz bazı günler az, bazı günler fazla yiyorsa, bu yaşının getirdiği doğal bir özellik, dolayısıyla üzerinde durmanız gerekmiyor. Ayrıca çocuğunuz sık ve az yemeye alışmışsa, bu şekilde yenen yemek de ana öğünde yenen kadar besin değeri taşıyabileceği için 'Yeterli besin almıyor' diye endişelenmenize gerek yok.

Çocuklarda iştahsızlık neden olur

Çocuklarda iştahsızlık problemi diş çıkarma, kansızlık ve ateşli hastalıklar gibi sağlık sorunlarında, anne babanın boşanması gibi psikolojik travmalarda ama en çok da anne ve babanın beslenme konusunda yaptıkları hatalar sonucunda oluşur. Çünkü çocuğa yemek yeme konusunda baskı yapmak, yediği takdirde ödüllendirmek, yemediğinde ceza vermek bir işe yaramadığı gibi, sorunun daha da büyümesine yol açar. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonları, kulak, burun, boğaz ağrıları, anemiler, bazı hormonal ve alerjik hastalıklarda iştahsızlık yapabilir.

Israr etmeyin, deneyerek bulun

Çocuğunuz yemek yememe konusunda direniyorsa ısrar etmeyin; sevdiği yiyecek ve içecekleri deneyerek bulun. Mesela, bazı çocuklar sütü soğuk bazıları ise sıcak ya da ılık sever. Çocuğunuzun sütü nasıl sevdiğini deneyerek bulun. Sütü renkli ve desenli bardağın içine koyun ve bardağına renkli bir kamış yerleştirin. Sütlaç ve muhallebi gibi tatlılar yapın. İçmemekte direniyorsa ısrar etmeyin; çünkü yoğurt, peynir, et ve yumurta ile de çocuğunuzun protein ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Köfte sert geliyorsa, dolmalara kıyma ekleyin. Kırmızı et sevmiyorsa, balık ya da tavuk eti yedirmeyi deneyin. Makarna seviyorsa üzerine kıymalı sos yapın. Çok sık olmamak kaydıyla kıymalı börek yedirin. Yumurta sarısı, yoğurt, süt ve peynir de et yerine geçebilir.

Sunumu süsleyin

Salatalık ve havuç gibi sebzeleri çiğ olarak, çubuk biçiminde hazırlayın. Bu şekilde sunum çocuğunuzun hoşuna gidebilir. Sevdiği yemeklere, örneğin çorbalara, köftelere ya da soslara rendelenmiş olarak sebze ekleyin, çocuğunuz bunu fark etmeden yiyecektir.

Örnek olun

Evde siz de sebze yemekleri yiyin, böylelikle sizden görerek zamanla sebze yemeye alışır. Yememekte ısrar ediyorsa, meyveler de sebze yerine geçer. İstediği meyveleri ya da meyve sularını verin.

Ailelere tavsiyeler

Çocuklarda sıklıkla ortaya çıkan iştahsızlığa karşı alınabilecek önlemler şunlar:

- Ek gıdalara 6. aydan daha geç başlamayın. Bebeğinizi 9. ayda sofraya oturtun. El becerilerinin, ısırma ve çiğneme becerilerinin gelişmesine yardımcı olun.

- Çocuğun sevmediği gıdalarda ısrar etmeyin. Ancak daha sonra cazip hale getirerek tekrar sunun.

- Çocukların mide kapasiteleri küçük olduğu için 7–8 kaşıktan sonra yemek istemeyebilirler. Bu durumda çocukları zorlamayın.

- Çocuğunuzu başka çocuklara kıyaslamayın. Yemek sırasında çocuğu üzecek veya korkutacak şeyler söylemeyin.

- Evde çocuğun yanında kavga etmeyin. Evde kavga eden ebeveynlerin varlığı çocuklarda yemek yemeyerek tepki vermelerine sebep olabilir.

- Yemekten önce çocuğa abur cubur gıdalar yedirmeyin. Çocuğun iştahını kesebilir.

- Düzenli uyutmak, temiz havaya çıkarmak, yürütmek, oyun oynamalarını sağlamak iştahını açabilir.

- Çocuğun bilinçaltına yerleşmiş endişe, üzüntü, nefret veya kıskançlık gibi duygular iştah azalmasına sebep olabilir.

 

  

Yorumlar