Mutfakta işinizi kolaylaştıracak pratik bilgiler

Halis Mutfak

  /   1271   /   03 Temmuz 2019, Çarşamba

 Yazdır

  

Birbirine yapışan bardakları ayırmak için onları sıcak su dolu bir kaba oturtun. Üstteki bardağa soğuk su doldururken aşağıdaki bardağı içinde sıcak su bulunan bir kaba oturtun. Buharın gücü sayesinde alttaki bardak genleşir ve kolayca ayrılırlar.

Sıkışmış kavanoz kapaklarını kolayca açmak için paket lastiğinden yardım alın. Bir lastiği kapağın çevresine, bir diğerini kavanozun gövdesine geçirin. Lastik bantlar sürtünme sağladığı için elleriniz kapaktan ve kavanozdan kaymayacak ve sıkışmış kapağı kolayca açabileceksiniz.

Pencere ya da kapıların yakınına bırakacağınız çubuk tarçınlarla karıncaları evden uzaklaştırın

Yumurta haşlarken yumurtaların çatlamaması için haşlama suyuna bir miktar sirke ve limon suyu konulması yeterli olacaktır.

Kalorifer peteklerinin arkasına folyo koyarak ısıyı tekrar odaya yansıtarak kışın daha fazla ısının

Fırından yeni çıkardığınız keki çok sıcak olduğu için kalıptan çıkaramıyorsanız yapabileceğiniz en kolay şey kalıbın altına ıslak bir bez koyup biraz beklemek. Böylece kekiniz kolayca kalıptan ayrılacaktır.

Bulgur, un gibi tahıl türevi malzemeleri mutfağınızda bozulmadan korumak istiyorsanız, kavanozun içine bir adet defne yaprağı yerleştirin. Defne yaprağı böceklenmeyi önleyecektir.

Benzer bir işlemi kuru baklagiller için de yapabilirsiniz. Ancak bu kez kavanozun içine defne yaprağı yerine bir diş sarımsak koyun. Çok işe yaradığını göreceksiniz.

Çay ve kahve bardaklarındaki inatçı lekelerden kurtulmak için önce sıcak suyla doldurup içine yumurta kabukları atın

Buzdolabınız kötü kokuyorsa tuz yerine bir tabak kahve veya kabartma tozu koyun. Bir parça pamuğu vanilyaya batırıp buzdolabınıza k oymak da kokuyu önler.

Ekmeği dilimlerken parçalanmasını önlemek için ekmeği ters çevirip kesmelisiniz. Böylece çok daha muntazam dilimler elde edebilirsiniz.

Tenceredeki yemeğin taşmasını önlemek için kaynayan tencerenin üzerine bir tahta kaşık koymanız yeterli.

Biberin acılığını tadına bakmadan anlamak için en kolay yol boyutlarına bakmak. Biber küçükse acı olma ihtimali artar. Bir de biberin tohumlarının olduğu kısmın da ucundan daha acı olduğunu unutmayın.

Soğan doğramak gözlerinizi yaşarttığı için yemek yapmaktan soğuduysanız, soğanları doğramadan 15-20 dakika önce buzluğa koyun. Çıkardığınızda hem kabuklarının daha kolay soyulduğunu hem de gözünüzüz yanmadığını fark edeceksiniz.

  

Yorumlar